| anonim_4396 a întrebat:

Unchiul meu are schizofrenie, exista sanse s-o mostenesc si eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca da, sunt si mosteniri genetice:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie#Aspecte_genetice

| Donsavas a răspuns:

Nu, schizofrenia este o boala psihica, nu organica. Are legătură cu psihicul, nu cu fizicul. O poți moșteni prin dobândire, dacă inveti sa te comporți și sa gandesti ca el, nu dacă este tatăl părinților tai naturali. Nu are nicio legătură cu gena.

| Donsavas a răspuns:

De ce a fost diagnosticat cu boala asta? Ce face? Ce spune? Reacționează? Dacă da, la ce și cum?

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Toata viata a fost un om normal pana in urma cu 3 ani cand s-a schimbat dintr-odata: auzea voci, avea halucinatii, vorbea aiurea si era foarte energic, mai exact pleca de acasa si nu mai dadeai de el. A fost internat si a luat ceva tratament si dupa vreo 2 luni si-a revenit total dar a intrerupt tratamentul. In astia 3 ani nu a mai avut probleme de genu pana in urma cu o saptamana cand a inceput din nou sa se comporte ciudat: nu mai vorbea cu nimeni, nu mai dormea si statea nemiscat cu ochii deschisi toata ziua si toata noaptea. Apoi l-au dus la doctor si au zis ca are schizofrenie dar ca nu o sa-i puna diagnosticul asta pe hartie ca sa mai poate munci, ca avea un loc de munca destul de bine platit. Acum si-a revenit din nou dar mai are momente cand vorbeste aiurea. Are 37 de ani.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca mai degrabă unchiul tău, dacă tot muncește și își permite, ar trebui sa se consilieze cu un psiholog bun. Acesta îl va ajuta sa se vindece mai ușor pe sine,fără a se baza pe niște medicamente care au doar rol de liniștire. Din neatenție, am crezut ca era vorba de bunicul tău. Fie el,bunic, unchi, frate, var, tata, boala lui, inclusiv suferinta sufleteasca, nu au legătură cu tine. Nu tu ai trăit ce a trăit el pentru a avea manifestările, gândirea și emoțiile sale. Părerea mea este ca, dacă I ati fi alături, fără sa l stresati (este destul de stresat cu munca și alte alea), adică dacă, pentru început nu l ati mai vedea precum un om bolnav și nu v ati mai raporta la simptomele și trăire lui, v ati da și voi seama ca nu este bolnav și l ati încuraja sa depășească toate astea. El, cu siguranță nu vrea sa fie privit ca pe un bolnav, nu l priviți nici voi așa! Fiecare om are dreptul sa fie așa cum dorește. Independenta ne da putere. Medicamentele alea au rolul de a l calma dar el în acest timp ar trebui sa urmeze ședințe de psihoterapie dacă dorește sa fie ajutat cu adevărat. Psiholepticele te ajuta doar pe moment, ele nu vindeca iar pe termen lung pot da efecte adverse supărătoare și de lunga durata.

| CleanHeart a răspuns:

Nu
o zi bună! happy

| Chernobyl a răspuns:

Sa sti ca sa-r putea sa o mostenesti si tu.

| Anonimmm98 a răspuns:

Eu zic ca nu deoarece nu e ruda de gradul 1. Si chiar daca ar fi sa existe sanse nu inseamna ca neaparat vei avea si tu aceasta boala. Nu te stresa

| Donsavas a răspuns (pentru Anonimmm98):

Aceasta boala nu e chiar o boala, cel puțin nu una organica deci nu ar avea cum sa fie scrisa în genele lui! Nu moștenește nimic prin naștere, poate cel mult prin educație însă cunosc persoane care au trăit și au fost crescute și învățate de persoane bolnave mintal dar nu au adoptat nici măcar parțial gândirea lor și fiecare a ales pentru el cum dorește sa se comporte. Nu gena decide cum dorești sa te comporți iar oamenii nu îți pot controla mințile, pot doar încerca, dar e imposibil sa controlezi sau sa infiltreze în mintea cuiva un gând în mod direct. Poți doar sa îl influențezi și sa reușești dacă persoana Îți acorda credibilitate.