| Românu_Madalina_2000 a întrebat:

As avea si eu o intrebare. Bunicul din partea mamei are epilepsie, sora mamei la fel, este posibil sa am si eu? Banuiesc ca este o boala ce s-a transmism din generatie in generatie. Ma puteti ajuta cu un raspuns? MULTUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu,Nu este o boala genetică. În schimb poate fi congenitala, dar nu se moștenește. Mai este numită și BOALA COPILULUI pentru ca debutează în copilărie și rareori la maturitate. Convilsiile pe parcursul vietii pot avea si alte cauze.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sunt sanse sa ajunga si la tine.

| DaniTDCI a răspuns:

Din pacate sunt sanse foarte mari sa ai si tu