| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat timp tine prima menstruatie? Dureaza doar o zi sau doua sau e ca orice alta? Si la prima menstruatue sura mai putin sange, sau la fel ca la celelalte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prima sangerare menstruala, care in termeni medicali este numita ''MENARHA'' in majoritatea cazurilor se rezuma la scurgerea unei cantitati foarte mici de sange menstrual, care poate fi de la cateva picaturi, pana la patarea putin mai ''consistenta'' cu sange a 2-3 absorbante. De obicei menarha se desfasoara pe perioada a cca. 1-2 zile, foarte rar mai multe, si scurgerea unei cantitati foaerte mici de sange, insa sa se scurga secretii mucilaginoase mai mult sau mai putin sangvinolente, uneori chiar si inca 2-3 zile. Durerea care apare, se manifesta si este resimtita in aceste zile provine de la substanta numita prostaglandina, care are exact acest rol, ai anume cel de a provoaca crampe musculare in muschii uterini. Sanatate!

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Depinde.
De obicei dureaza intre 3 si 7 zile.

| SkyPilot a răspuns:

Poate dura oricat pana la 10 zile, de obicei insa 3 sau mai mult. Poti avea cateva pete pana la o scurgere abundenta. De obicei scurgerea este mai abundenta in primele zile. Iar primul an este foarte neregulat. Poti sa nu mai ai alta menstruatie pentru cateva luni.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Si e normal ca de exemplu sa curga cateva picaturi intr-o zi, si saa aiba cateva dureri; iar a doua zi sa nu ii mai curga sange ci doar secreria vaginala de culoarea maronie in loc de alb, si tot sa aiba dureri? Nu stiu daca intelegi ce vreau sa intreb.

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e normal. Culoarea maronie vine tot de la sangerare. Uneori poti avea scurgeri aproape negre.
Crampele au rolul de a ajuta la eliminarea materialului de care corpul trebuie sa scape. De asta ai dureri.
In primul an nu ai de ce sa te ingrijorezi, variatiile sunt foarte mari. Cu timpul, situatia se va regulariza.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Prima sangerare menstruala, care in termeni medicali este numita ''MENARHA'' in majoritatea cazurilor se rezuma la scurgerea unei cantitati foarte mici de sange menstrual, care poate fi de la cateva picaturi, pana la patarea putin mai ''consistenta'' cu sange a 2-3 absorbante. De obicei menarha se desfasoara pe perioada a cca. 1-2 zile, foarte rar mai multe, si scurgerea unei cantitati foaerte mici de sange, insa sa se scurga secretii mucilaginoase mai mult sau mai putin sangvinolente, uneori chiar si inca 2-3 zile. Durerea care apare, se manifesta si este resimtita in aceste zile provine de la substanta numita prostaglandina, care are exact acest rol, ai anume cel de a provoaca crampe musculare in muschii uterini. Sanatate!

| christine99 a răspuns:

La prima menstruație s-ar putea sa simți o durere mai intensa deoarece corpul nu este obișnuit dar daca iei ibuprofen îți trece. Cantitatea de sange e normala, poate dura între 3 și 5 zile, depinde de persoana.