| anonima188888 a întrebat:

Câte calorii ar trebui sa mănânc ca sa slăbesc puțin? Am 13 ani, 1, 62 și 51, 5kg și vreau sa ajung la 49-50 kg ca sa mă simt mai bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Tai aportul caloric la jumătate.
Maxim 2 felii de pâine pe zi.
Mese regulate, nu mănânci să te saturi; nu mănânci la ore târzii, maxim 8, nimic mai mult. Dimineața-ți poți permite să mănânci și ceva dulce dacă ți-e poftă, dar numai dimineața când stomacul a fost înfometat pe timpul nopții.

Până acum am slăbit 2kg și am o săptămână de când m-am apucat serios să reduc aportul caloric, deci cred c-o să meargă și la tine.

5 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ai greutatea normala, de ce sa mai slăbești? Ca sa afli cata greutate ai trebuie sa te cântărești dimineața pe nemâncate. Daca te-ai cântărit după, a adăugat si mancarea la cantar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o greutate foarte ok! O să ajungi anorexica!

| SporeBox a răspuns:

Daca acel 1, 62 este inaltimea ta inseamna ca o sa slabesti prea mult. Am inteles ca pentru 1, 62m ar trebui sa ai 62kg. Oricum daca vrei sa slabesti tot ce stiu e ca un barbat ar trebui sa consume 1500-2000 cal. Cred ca daca mananci 1300-1400 ar fi ok

| anonima188888 explică (pentru SporeBox):

Eu sunt fata deci la 62 kg as avea prea mult. Dar mersi oricum!

| SporeBox a răspuns (pentru anonima188888):

Nu ziceam sa te ingrasi. Ziceam sa ramai la greutatea la care esti. Oricum succes daca vrei sa slabesti