| UmbraDeVulpe a întrebat:

Deci eu vreau sa slabesc asa fara sa stau sa calculez sa vad cate calorii au mancarurile si asa, atunci cum ar trebui sa fac mai exact? Sau pot si sa mananc orice si oricat ca slabesc daca fac si sport? Sau cum sa fac? Asa fara sa stau sa calculez calorii. ca totusi se poate slabi si daca nu se tine cont de calorii, nu? Si sa calculezi si etc... Cum se face in cazul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iesi zilnic la alergat intre 5 si 10km si poti manca ce vrei si cat vrei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas mănâncă mai puțin decât o faci acum. Înjumătățește porțiile

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Folosește pilule, îs tot felul de pilule, slăbești fără sa faci sport.Si pilulele alea ce le folosesc uni oamenii pentru constipație laughing au ajuns și alea sa fie folosite de persoane care vor sa slăbească. Vorbesc de pilule ieftine, așa îs pilule pentru slăbit, garantat slăbești, dar alea costa de te rupe, Iara dupa ce slăbești, dacă nu lași mâncarea mai ușor, o iei iar de la capăt.

Uite alt produs care te ajuta și este natural săi zic așa, așa cum spun oamenii.Supliment alimentar cu fibre de Psyllium caută asta și vezi cum este.In Ro am văzut ceva produse de genul asta, dar slăbuțe.Eu vorbesc ce este pe aici prin SUA, dar am văzut ca îs și prin Italia, în Ro nu sunt, mă refer făcute de genul sa fie plăcute cand le ei.
Poate or fi, dar nu am găsit eu.Cel mai bun produs cu fibre de astea, este Metamucil făcut de P&G, dar sunt și alte branduri care iau copiat și bineînțeles, au alt nume, tu cauți produse care au fibra ce am zis mai sus.

Ce trebuie sa faci? Sa stie ce glicemie ai si colesterol, dacă le ai normale sau mai sus, fibra asta te va ajuta și chestiile astea pe lingă slăbit.
Dacă ai glicemie mică și colesterol mic, nu este bine sa folosești, mai ales pentru slăbit, fibra asta absoarbe glucoza, grăsimea din alimente și dacă tu ai nevoie de glucoza sau grăsimi, cum am zis de ai glicemie mică,
nu-i bun sa iei.
Dar scrie pe produs, cel putin aici la mine scrie chestiile astea clar, cine poate lua, cine nu.Este o buruiana, măcinată, i se pune ceva zahăr, sau îndulcitor, ori deloc, ceva arome sa o poți consuma și aia e tot, slăbești.

Dar fibra asta nu-i mai buna decat pilulele de slăbit, alea gen pentru diabet, cred ca la baza au tot ceva genul asta, plante cum am spus mai sus.

Pilulele care te ajuta cu constipația, alea care au laxative, ce aud, unii le folosește sa slăbească laughing lume nebuna, dar funcționează, însă trebuie sa știi ce, cum și cit timp, altfel te poți trezi cu alte surprize.

Pilulele astea pentru constipație, îs tot din plante, plus unele au și ceva chimicale, care face ca ce ai mincat sa fie eliminat mai repede decat ar trebuie, astfel incit organismul nu mai absoarbe tot din acea mincare, în felul asta maniaci și vezi ca nu te îngrași laughing dar pe o parte maninci, pe alta dai afara.

Nici nu ai idee ce fac uni oameni, cate știu, la ce chestii apleaza sa slăbească.

| sweetys a răspuns:

Degeaba faci sport daca mananci mai multe kcal decat consumi. Nu e nevoie sa stai sa iti cantaresti fiecare aliment in parte si sa calculezi. Dar sa ai macar o idee cat are fiecare mancare. Nu poti sa compari o ciocolata cu o salata sau un orez, un piept de pui etc. Atata timp cat eviti alimentele bogate caloric, poti manca fara sa numeri si sa notezi.

Răspuns utilizator avertizat
| sweetys a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Fast food, dulciuri, sucuri, mancaruri procesate, semicongelate ( pizza, lasagna, etc), nu intra legumele. Acum ca iti faci ceva acasa cu cartofi la cuptor sau airfryer, cu un sos light, lipie si etc. nu e capat de lume, si nu are atatea kcal ca o shaorma de la colt de strada. Important este sa gasesti variantele cat mai sanatoase ale preparatelor. In loc de o ciocolata cu lapte poti manca putina ciocolata neagra, desi au aceleasi kcal, cea cu lapte are foarte mult zahar si te face sa mananci mai mult, pe cand cea neagra, are o concentratie mai mare de cacao care iti taie pofta de dulce.

| ofată7 a răspuns:

Eu știu ca merge și metoda aia cu 8 ore mănânci și 16 nu și te ții de chestia asta

| Eireann a răspuns (pentru ofată7):

Se cheama post intermitent si da, pentru majoritatea oamenilor functioneaza, atat timp cat alea 8 ore nu mananci non-stop. Pana la urma nu poti sa ai silueta lui Kate Moss si dieta lui Tess Holiday.