| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, vreau ca pana la vara sa slăbesc cam 12 KG! Am o aplicatie care iti arata fix cate calorii ai voie sa mănânci, mie imi arata 1500! (Sa mențin greutatea pe care o am ar trebui sa mananc 2000 calorii, dar pentru a slabi trebuie sa mananc 1500)! Si am înțeles ca inainte de fiecare masa, sa beau 2 3 pahare de apa si nu o sa mai simt acea nevoie de foame!
Intrebarea e: Daca o sa fac chestia asta, adica inainte de fiecare masa sa beau 2 3 pahare de apa, o sa mai am energie sa imi fac antrenamentul?

A doua întrebare: Daca fac antrenamente recomandate pentru slabit si mananc ce vreau (fara sa sucuri/dulciuri) in cantități mai mici sa nu trec de 1500 calorii pe zi si sa beau inainte de fiecare masa 2 3 pahare de apa si sa mananc des dar puțin, pot slabi? (Vreau răspunsuri serioase!) Puteti sa imi recomandati si alte variante! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Îți recomand să te informezi despre Deficitul caloric, nu trebuie sa bei apa sa nu simți nevoia de a manca, asta înseamnă că te infometezi și mai rău îți faci. Trebuie sa ai 3 mese pe zi și dacă simți nevoia poți lua o gustare. Trebuie sa ai pauza între mese câte 2-3 ori. Iar ultima masa servita, cina cu 3 ore înainte de a te culca in pat.
Eu țin aceasta dietă de pe 3.01 și pana acum am slăbit 7, 3 kg in 2 luni. Am pornit de la 1551 calorii și cu o ușoară stagnare pe care am avut-o în acest timp, am mai scăzut alți 150 calorii. Folosesc aplicația Eat&Track și acolo imi aduc mancarea pe care o consum, cât și o cântăresc in forma cruda.
Trebuie de evitat prăjelile, sucurile din comerț și bineînțeles combinarea haotica (exemplu carne cu cartofi și paine, paste făinoase cu carne etc). Documentează-te despre asa ceva și apoi treci pe dieta. Deficitul caloric nu te infometezi cu el, numai ca nu trebuie sa consumi sub 1000 calorii pe zi.
Îți recomand să intri în grupul de Facebook despre asa ceva https://www.facebook.com/groups/1015217735869851/?ref=share
Și dacă te apuci și de sport ar fi și un avantaj mult mai mare, poți sa te înscrii la o sala de fitness sau descarca o aplicație pentru asa ceva.
Bafta!

3 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Iți pot spune despre cum am procedat și slăbit 15kg in două luni.

Luni, marți, miercuri, vineri și sămbătă. Mă trezeam la 7 dimineată și alergam o oră jumate, timp in care mă obligam să transpiri cel puțin 40 de minute. După două ore de la exercițiu măncam ceva foarte sănătos, Pește la cuptor sau salată cu pui la plită.
La 5 dupămasă repetam exercițiul și dieta.
A fost perfect și n-am simțit deloc că mi-e foame sau că sunt obosit.
Au trecut 5 ani de atunci și sunt la greutatea dorită

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a slabi renunta la sucuri, grasimi si prajeli. Treci pe ceaiuri de armurariu, rostopasca si papadie.
Miscare si un regim bazat mai mult pe mancare usoara cum ar fi ciorbe de legume, ou fiert moale, supe fara grasimi.
Degeaba bei apa inainte de mancare si dupa bagi tot felul de prosti: cartofi prajiti, carne prajita, sucuri, tocane etc.

| dolceromania a răspuns:

Recomand sfatul unui medic nutriționist!