| Necunoscut05 a întrebat:

Buna! Am 16 ani si nu ma inteleg deloc cu parintii mei. Am un prieten major, are grija de mine ca de ochii din cap si chiar nu e genul care sa profite si asa deci nici nu vreau sa aud discutii de genul asta. Ideea e ca am vrut sa ma mut cu el ca sa scap de parintii mei cu care chiar am o relatie extrem de proasta, mama mea a dat de cateva ori in mine si m-a jignit si mi-a zis o gramada de lucruri urate. Mereu ma descurajeaza cand vine vorba de viitorul meu si ceea ce vreau sa fac (imi place foarte mult informatica si vreau sa fiu game developer) dar ea mereu ma subestimeaza si ma ia la misto cand ii zic asta, zice ca nu pot si ca ar trebui sa caut ceva mai usor si pentru nivelul meu, acum ma tine in casa, izolata de lume si nu ma lasa sa ies decat cu ea afara si nici macar nu mai pot dormi singura in camera sau sta la mai mult de 5 metri distanta de ea (vorba vine), daca stau prea mult la baie vine dupa mine si in bucatarie nu am voie decat sub observatia ei. Ideea e ca vreau sa stiu daca este legal sa ma mut singura, la prietenul meu care ne poate intretine pe amandoi sau la alte rude fara acordul ei, eu imi fac banii mei din tatuat momentan si chiar vreau sa ma angajez ca sa lucrez in paralel cu scoala pentru a ma putea intretine.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil domiciliul minorului este la domiciliul parintilor si, daca pleci fara voia lor, acestia pot sa solicite reintoarcerea la domiciliu lor.
Pe de alta parte ar trebui sa te interesezi de ce patesc multe minore care pleaca cum vrei tu sa o faci, ca s-o spun direct ajung prostituate.

| darrio2007 a răspuns:

Pana la 18 ani esti sub tutela parintilor.

| sierra1 a răspuns:

"vreau sa stiu daca este legal sa ma mut singura, la prietenul meu"

la câți anișori are necunoscuta, e bine de știut că "minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea părinţilor"

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Citeste prevederile alin.(2) al art.272 Cod civil si vezi ca nu este chiar asa. Eu reiterez doar atat din acesta: "Pentru motive temeinice..." si "şi cu autorizarea instanţei de tutelă" (adica cea aflata in cadrul judecatoriei de domiciliu).
Asta chiar daca vor parintii (tutorele).

| sierra1 a răspuns (pentru mi25):

Așa, și?
...dar aveam noi cumva vreo conversație pe tema asta?

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Forumul este comun si nu pot sa las sa iterezi aici neadevaruri, iar tinerii, care nu cunosc legea sa o ia de buna.
Daca scrii aici iti asumi parerile si critica celorlalti useri referitor la ce ai scris.
Dupa ce nu cunosti problema mai esti si artagos. Fi mai calm si accepta ce spun altii, ca nu e forumul tau.

| sierra1 a răspuns (pentru mi25):

Ce tâmpenii poți debita!

ia citește bade incă odată și pune in fața citatului EXISTENT următoarele: Cod civil art 272 pct.2

și nu e o părere, e LEGEA!

Hai pa

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Tu stii care sunt acele motive temeinice? As vrea sa le aud.

| sierra1 a răspuns (pentru mi25):

Citește legea, o respectăm, nu ne dăm cu părerea pe lângă ea, așa cum faci tu!

hai pa, nu te mai obosi să comunici că e inutil, am văzut ce (nu) poți

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Sa stii ca mai sus si eu am citat din Codul civil.
Autoritatea tutelara - care este o instanta de judecata - are criteriile dupa care se apreciaza "cazurile deosebite".
Dar in afara de cazurile cand fata a ramas gravida, nu am auzit sa se aprobe dispensa de varsta la casatorie.

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Te rog, nu mai jigni, ca eu nu te-am luat peste picior. Tot ceea ce prezint eu este din lege si practica judiciara.

| Blueeyy a răspuns:

Suna a un caz de "grooming"
"Chiar nu e genul care sa profite" ei na barbat care sa nu vrea sex cu iubita lui n-am mai auzit pana acum.

Nici nu ma mir ca esti tinuta sub supraveghere din moment ce este minora si te-ai gandit sa pleci de acasa si sa te muti cu iubitul tau.

Oricum, eu zic sa il lasam pe Justitiarul din Berceni sa se ocupe de cazurile astea de "grooming"?

Concluzie: Bagati mintile in cap, asteapta pana faci 18 ani si du-te la caminul de la facultate. Atunci n-ai decat sa faci ce vrei.
Cat timp esti minora, asculta de mamica ta si tactu ca nu cred eu ca iti vor raul sau vor sa te vada abuzata fizic, sexual sau emotional pe undeva.

| Necunoscut05 explică (pentru Blueeyy):

Asa zic toti si poate chiar asa sunt majoritatea (vor sa profite si tot asa) dar la el chiar nu este cazul, a avut ocazia sa faca asta de n ori si nu a incercat nimic niciodata, mereu zice ca sunt prea mica momentan. a avut mereu grija sa nu patesc nimic, sa ma simt bine adica sa nu fiu trista sau ceva, sa nu fac prostii, etc. mereu imi spune sa ascult de ai mei, sa invat, sa fiu cuminte, etc.