| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Cei care sunt cunoscatori, care sunt cele mai bune suplimente alimentare pentru cresterea in inaltime? Am sub 18 ani, deci cresterea e inca posibila dar as vrea sa o stimulez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Suplimentele alimentare nu influenteaza decat 10%, somnul, alimentatia, sportul te ajuta in mare masura, dar nu cu mult peste geneticul tau, in mod normal ar trebui sa iti poti depasi tatal cu 5 cm in inaltime, in cel mai bun caz. Ce inaltime ai si ce varsta?

| Ariyana a răspuns (pentru CrazyTeenager):

14 ani, 170.Mama are 176, 5 dupa ultima masuratoare si tata 183(tot dupa ultima masuratoare).

| CrazyTeenager a răspuns (pentru Ariyana):

Cand ai sa te dezvolti complet o sa ai o inaltime intre 173 minim -185+ cm maxim, oricum la varsta ta, deja ai o inaltime peste medie.

| KodrutZ a răspuns:

Daca esti fata, cresterea nu prea mai e posibila... si nu suplimentele te lungesc, indiferent de virsta, cit mostenirea genetica si sporturile pe care le practici.

| PufoshenienexT a răspuns:

Trebuie sa maninci anumite legume cum ar si varza ea te face sa te dezvolti mai repede