| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa ma trezesc devreme pentru scoala? In fiecare zi din vacanta de vara stateam pana la 1-2 noaptea cu castile in urechi si asta a devenit un obicei pentru mine.Seara trecuta am setat alarma la telefon la maxim sa aud, televizorul la fel sa se deschida la 7:30(la 8:30 incep orele)iar azi dimineata m-am sculat la 7:30 sa inchid alarma si dupa 2 secunde am adormit iar fara sa vreau.Si cand sa ma scol era ora 8:21 si asa am intarziat la scoala sad. Deci cum pot sa ma trezesc mai usor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Oricum adaptarea se face in timp ci noul program de trezire.
Creierul tau e, programat'' ca tu sa adormi la ore mici, si sa te trezesti tarziu
Deci, te pui la somn devreme, maxim la 10 seara,chiar daca nu ti-e somn!
Pe langa telefon (care il pui pe sonerie repetata,si nu il opresti, mai cumperi si un ceas desteptator care il pui sa sune.Din doua ceva trebuie sa te trezeasca.
Sau rogi pe cineva sa te trezeasca, pana te poti trezi singur
Oricum, in primele doua saptamnani veti fi buimaci, si cred ca profesorii nu va vor stresa prea mult.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand suna alarma te ridici in cele doua membre inferioare si te duci sa te speli, doar nu ai sa adormi cu capul in chiuveta

| iamcringe a răspuns:

Daca dormi cu cineva poti sa il rogi sa te trezeasca sau poti sa te culci pe la 10-11 PM stingand televizorul si bei niste lapte cald. Te trezesti pe la 7 si vei ajunge devreme la scoala.

| aliutzza a răspuns:

Incerci intr-un weekend sa nu dormi deloc si a doua zi te culci la 6 seara si iti revii happy

| ombladon a răspuns (pentru aliutzza):

Mda,asa fac eu nu dorm o noapte, a doua zi ma culc pe la 10-11 seara, si ma trezesc la 11-12 dupa-amiaza si iar ma culc tarziu...

| aliutzza a răspuns (pentru ombladon):

Mie un baiat mi-a zis de asta si mi-a fost bun sfatul, depinde si de tine cum esti

| ombladon a răspuns (pentru aliutzza):

Indragostit sunt...

| Radu_Marius_1994 a răspuns:

Iti zic eu cum sa faci cand te trezeste alarma nu o inchizi te duci frumusel la congelator iei niste mazare inghetata sau ceva foarte rece de acolo ti le pui pe fata stai 20 de secunde asa dupa care pui la loc ce ai luat si inchizi alarma nu cred ca ai cum sa adormi cu fata inghetata happy

| Deliaaa00 a răspuns:

Pune-ti alarma sa sune si muta-ti telefonul mai departe de pat. Cand o sa sune o sa trebuiasca sa te ridici si asa o sa ti se mai duca din somn.happy