| WeAreSmart a întrebat:

E adevarat ca daca voi purta ochelarii de vedere (miopie) imi vor pierde vederea mai tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, dimpotriva. Daca ai miopie si porti corect ochelarii, iti vei pastra mult vederea, dioptriile vor creste lent. daca nu porti ochelarii sau ii porti pe sarite, dioptriile vor creste rapid si vederea ta se va degrada.

| alessia5158 a răspuns:

Da, este adevarat!--- creste progresiv si in plus, acuitatea vederii scade.
Daca a debutat in copilarie, miopia scolarului este lent progresiva(creste cu 1-2 dioptrii)si se stabilizeaza (ramane la aceiasi valoare/numar de dioptrii)pana la varsta de 18 ani.Cei care nu poarta ochelari, din cauza efortului de acomodare, pot dezvolta, pe langa miopie, si un strabism divergent( axul globului ocular este deviat inspre ureche, la unul sau la ambii ochi ).

Documenteaza-te asupra miopiei din articolul( autor dr. Mihai C-tin, medic specialist oftalmolog):
http://www.romedic.ro/miopia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu-i porti problema ta se va agrava.

| AnimatedSignature a răspuns:

Normal ca nu.

| Andreea555012 a răspuns:

Nu e adevărat.

| Cfr_Cluj_Andrei_1999 a răspuns:

Nu.