| pisicuta123456789 a întrebat:

Buna,TPU! Verisorul meu are varicela (varsat de vat), O intrebare ar fi : Daca am facut vaccinul acela cand eram mica, exista posibilitatea sa fac varicela acum?
Mai pot sa previn daca am stat cam 6 ore cu el 2 zile?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Pentru ca sunt un nesuferit o sa ii corectez pe toti cei de mai sus si spun ca e posibil (desi e adevarat ca rar se intampla) sa faci varicela si a doua si a treia oara.

Oricum, bolile copilariei trebuie facute in copilarie, nu te feri de ele. Eu am facut varicela la 21 de ani si crede-ma ca era mult mai bine sa o fi facut cand eram mic. Din mai multe motive, de exemplu, cicatricile care raman dupa varicela raman mici daca faci varicela cand esti mic, daca o faci cand esti mare, o sa ramana asa toata viata... Si am ramas cu destule, inclusiv cu 2 pe fata.

Ca sa-si si raspund.
Da, este posibil sa faci si mai mult ca sigur o sa si faci daca ai avut contact cu el in perioada in care era contagios. Daca l-ai vazut doar dupa ce acele bubite erau uscate nu cred ca o sa mai faci. Dar daca mai avea si o singura vezicula care nu era uscata pregateste-te de doua saptamani de stat acasa.
Multa sanatate.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Vaccinul iti poate oferi imunitate 5 -6 ani.
Daca faci varsat esti imun toata viata.

https://nostrabrucanus.wordpress.com/......-medicala/

Răspuns utilizator avertizat
| Ωmega a răspuns:

Perioada de incubare a bolilor de copii este de aproximativ 2 saptamani, insa daca e sa faci boala o vei face doar pentru ca ai respirat acelasi aer cu cel bolnav. E suficient atat lucru. Vaccinul respectiv nu ofera imunitate toata viata insa cum a spus si altcineva, odata ce ai facut boala vei fi imun la ea pe urma.