| Bogdanpalintineanu a întrebat:

daca centrii respiratori din creier a unei persoane sunt dereglati si aceasta are probleme cu respiratia, respira mai greu, mai repede sau mai incet si are dispnee adica se simte neoxigenat si plin de co2 si nu mai are la fel de multa putere in plamani cum se poate rezolva afectiunea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde cum e afectat centrul respirator si de catre cine. Poate sa aiba orice din ce ai spus tu mai sus, poate sa aiba apnee, adica sa nu mai respire deloc.
In functie de motivul acestei dereglari se poate gasi o rezolvare. Daca ia medicamente care au efect de depresie a centrului respirator si asta cauzeaza probleme se pot schimba, daca e din din cauza ca i s-a administrat oxigen in concentratie mare se revine treptat la concentratia aerului atmosferic, daca e dereglat de un AVC depinde de caz, in general nu se mai poate face nimic. Trebuie suport respirator pe toata parcursul vietii.

In general cand apare o problema respiratorie nu te duci cu gandul direct la deprimarea centrului respirator, problemele apar din cauza plamanilor, disnee poate sa apara din cauza unei cardiomiopatii, tahipnee din cauza unui efort, stress, atac de panica si multe altele...

| Bogdanpalintineanu explică (pentru CuriousStuff):

Am observat k mi. a aparut aceasta dereglare dupa ce am exersat a imi tine respiratia, am facut asta nu de multe ori o data timp de 1 ora imi tineam cate doua minute respiratia...

| CuriousStuff a răspuns (pentru Bogdanpalintineanu):

Nu e nicio dereglare, corpul tau doar iti transmite ca nu-i place sa-ti tii respiratia. Depresii ale centrului respirator nu apar asa usor.

| Bogdanpalintineanu explică (pentru CuriousStuff):

Inca nu mi. Am revenit la starea de dinainte dupa cel putin 6 luni