| Mehachikome12345678910 a întrebat:

Bună TPU! De 1-2 zile am niște probleme cu saliva; rămân cu gura uscată (adevărul este că am și un tic nervos și tot înghit de ceva vreme). Am înțeles că acesta este un simptom al diabetului (mănânc dulciuri, într-adevăr, dar mănânc puține). S-ar putea să fie din cauza ticului nervos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alverto a răspuns:

Cred că se poate rezolva prin exercițiu. Saliva e 99% apă.
Nu neaparat că ai putea avea diabet. Diabetul in principat e cauzat de cantitate, nu de regularitate. Adică dacă mănânci Intr o zi 5-7 kg de tort cu mult zahar cel mai probabil diabet scrie pe tine, daca mănânci treptat, adică câteodată dulciuri nu e caz de diabet. deoarece zaharul=glucide, organismul are nevoie de glucide pentru energie, zahar=glucide=energie, dar nu exagerat!
Fă și câteva exerciții fizice zilnice daca nu faci, începe treptat. chiar și cu 5 flotări pe zi sau 10 genoflexiuni

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Alverto):

Mulțumesc mult pentru sfat! Dar sunt însoțită și de o senzație nasoală când înghit. Atunci când mănânc sau beau, simt că dacă înghit mă voi îneca; foarte probabil mă simt așa și pentru că mă gândesc mult la asta și sunt stresată din cauza simptomelor.

| Alverto a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

Poate te ajută aceasta pagină:
https://doc.ro/sanatate/disfagie-ce-este-cauze-tratament-recomandari

La doua simptome din aceeași parte ar putea apărea semne de întrebare. poate daca încerci să îți reorganizezi alimentația, totul va deveni la normal. Vezi ce alimente îți fac probleme sau îngreunează asta.
Dar spre binele tau poți face un consult medical daca crezi că se agravează!
O seară faină

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Alverto):

Mulțumesc mult! Voi studia acea pagină.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic sa faci analize, nu stim noi ce anume ai.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Doar întrebam dacă s-ar putea să fie de la acel tic.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

Nu e de la tic

| Zuzu1991 a răspuns:

Mergi la marmacie
spune ce ai
si iti dau ei ceva
am avut acum un an problema asta, aveam gatul uscat tot timpul si ustura cand inghiteam in sec, si mi-au dat niste bombonele PUR naturiste bazate pe merisor, care se tineau in gura si nu se dizolvau cu una cu doua, asa ca produceam saliva in draci, nu era foarte placut dar mi-au rezolvat problema grupa mare!