| maria344556 a întrebat:

de 2 sapt ma doare in partea dreapta a abdomenului jos, de ieri durerea este aproape insuportabila, ma doare si in stanga si la palpare, imi amorteste piciorul uneori, abia mai pot merge, am greata dar nu pot vom...CE AR PUTEA FII?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ai apendicita. Eu as zice sa te duci cat mai rapid la spital fiindca se poate agrava (in 2 saptamani s-ar putea deja sa se fi agravat daca este apendicita). Uite un link: http://bit.ly/2qvwfte Eu as zice sa te duci prima data maine (nu amana, e de rau daca amani) la doctorul de familie pentru o trimitere si apoi la spital. Daca nu mai rezisti te duci direct la spital.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca ai pus intrebarea asta de cateva ori si tot continui sa o pui. Du-te de urgenta la medic. Rezolvarea problemei tale nu o sa doara deloc, crede-ma. Poate doar vei simti o durere cand te vor anestezia, dar va fi mult, mult mai mica decat cea pe care o simti tu acum. Nu are sens sa nu te duci. Chiar poti ajunge la complicatii si mai grave daca tot amani cum ai facut-o pana acum.

| Ara997 a răspuns:

Buna. du-te urgent la spital, dar urgent!
te prezinti la camera de garda

| TeRogLasama a răspuns:

Salut
Deci apendicita nu are cum sa fie ca deja erai mort, posibil circulatia sangelui nu ajunge pana in picior si amorteste iar de durere nu stiu ce sa zic...

| Savantul2017 a răspuns:

Apendicita! Du-te de urgenta la spital!
Principalul simptom al apendicitei este durerea abdominală. Această durere poate semăna cu o indigestie sau cu o mişcare a intestinelor ori o trecere de gaze.

Semnele şi simptomele clasice de apendicită includ:

durere abdominală; iniţial aceasta este vagă, difuză sau surdă, intermitentă sau colicativă (fiind o durere viscerală), localizată periombilical (în jurul buricului) sau în hipogastru (sub buric), urmând ca într-un interval de 4-12 ore să devină mai intensă, continuă şi să localizeze în fosa iliacă dreaptă (prin iritarea peritoneului din jurul apendicelui apare durerea somatică).
anorexia (inapetenţa) este prezentă la majoritatea pacienţilor şi precede apariţia durerii.
greţuri însoţite de vărsături repetate; de asemenea poate fi prezentă pierderea apetitului alimentar.
constipaţie, durere de spate, o febră uşoară sau o meteorizare a abdomenului; la vârstnici, la copii şi în anumite localizări atipice (retrocecală, pelvină) poate apărea diaree.
stare de oboseală şi senzaţie de pierdere a energiei.