| Swoleen a întrebat:

Bună TPU, de 2 săptămâni am mâncărimi la ochi nas şi urechi nu foarte severe şi nu sunt dese si doar cand ies afară la alimente, ştiu că nu sunt alergic. Tin minte in trecut că mi s-a mai intamplat dar nu am băgat in seamă, nu am mâncărimi, pete roşii, nimic altceva. Dau fundă, mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De unde stii ca nu esti alergic? Chiar daca nu ai facut niciodata alergii in viata ta, poti incepe acum. Chiar daca in urma cu o luna toate testele de alergie erau negative si medicul te-a declarat fara alergii, e posibil ca alergia sa se fi declansat in urma cu doua saptamani.
Ceea ce descrii tu este, cu siguranta o reactie alergica. Poate ai paraziti intestinali (ei dau adesea reactii alergice la persoane care anterior nu au avut acest gen de probleme) sau poate pur si simplu ti s-a declansat o alergie.

| Swoleen explică (pentru Brigaela):

Poate fi periculos pentru mine sau ceva?

| Brigaela a răspuns (pentru Swoleen):

Da, sigur. Daca ai paraziti intestinali in primul rand esti contagios si esti periculos pentru ceilalti. In mod secundar, poti face complicatii, inclusiv malnutritie.
Daca esti doar alergic, nu esti periculos pentru cei din jur, dar netratata, aceasta se poate agrava (nu e obligatoriu) si poate duce la suferinte cronice (rinita cronica, conjunctivita, urticarie, astm bronsic)

| Swoleen explică (pentru Brigaela):

Ce mi-ai putea recomanda să scap de alergie? Nu pot merge la medic momentan deoarece nu sunt in ţară.

| Brigaela a răspuns (pentru Swoleen):

Nu poti face tratament dupa ureche. Mai ales ca nici nu ai un set de analize. In orice tara exista medici, nu e cazul sa iti faci probleme de asta, mergi acolo unde esti

| AneleAleira a răspuns:

Suna ca o alergie la polen daca apare doar cand esti afara. Alergiile la polen nu sunt de obicei periculoase, doar suparatoare, dar mai bine mergi la un medic ca sa fii sigur ca nu e ceva mai grav. Sau macar la o farmacie, exista pastile pentru asa ceva care se pot lua si fara prescriptie medicala. Succes si sanatate! happy