| sMihaela1997 a întrebat:

de 2 zile am avut o durere INSUPORTABILA la masea si ureche(cand zic insuportabila..am si plans). Am luat astazi amoxicilina si aulin pentru a calma durerea si a functionat! Mai tarziu m-am decis ca trebuie sa merg la dentist, si am fost cu gandul de a o scoate pentru ca este extrem de cariata si ciopartita(a ramas un fel de radacina). Stomatologul mi-a facut o radiografie si a spus ca se poate trata si ca este infectata si infundata cu mancare! Mi-a facut anestezie, mi-a curatat maseaua, a facut o gaura pentru plomba. Mentionez ca inca se vede caria, clar.
Dupa ce anestezia a disparut, durerea a reaparut. Este NORMAL? De ce ma doare daca a curatat canalul?(mentionez ca nu am mancat!) Ce legatura are urechea? De ce imi pune plomba daca ma doare si se vede clar caria?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, dacă este vorba de o infecţie, atunci ar fi TREBUIT să-ţi prescrie antibiotic pe 3-5 zile şi apoi să-ţi plombeze măseaua.

Durerea de măsea poate fi de la infecţie...
Sau poate fi afectat nervul şi durerea este din acea cauză.

Durerea de ureche poate fi din aceeaşi cauză, deoarece maxilarul are canale/nervi care au legătură cu urechea.

Dar, POATE fi vorba şi de CURENT la ureche/măsea - în general, în cazul unor măsele/dinţi "stricaţi"/cariaţi apare DES acest "fenomen"!

Dacă aceste dureri se datorează faptului că "te-a tras curentul", atunci poţi încerca următorul remediu "casnic" :

Cumperi un pachet de ţigări cu filtru ( mai ieftine ), aprinzi o ţigară şi o pui într-o ureche ( să fumeze urechea singură ), timp în care ţi vată în cealaltă ureche, iar la urechea în care arde ţigarea trebuie să ţi "adunat" lobul urechii pe lângă ţigară ( ca să nu tragă aer "fals" ).

După ce se termină de fumat ţigara din urechea respectivă pui altă ţigară în cealaltă ureche şi pe prima o acoperi cu vată, apoi refaci acelaşi "ritual".

După care refaci "operaţia" la urechea iniţială,..., în total "fumezi" cam 3 ţigări într-o ureche.

Este indicat că să te ajute cineva când faci acest "tratament", în sensul că cineva trebuie să supravegheze scrumul din vârful ţigării şi pe măsură ce este mai mult să-l scuture uşor pe o scrumieră ( ca să nu-ţi cadă pe haine ).

Dacă în următoarea zi mai ai dureri de urechi/dinţi, atunci mai REIEI "tratamentul" încă o dată.

Refaci "tratamentul" cam la 2 luni!

În timp, este indicat să-ţi REPARI dantura.

Toate cele bune.

| Pufffx a răspuns:

Pai plomba se pune de feldaca ai o carie, iti curata zona in care ai caria pana dintele devine alb si ca sa nu ramana ca o "groapa" iti pune o plomba dar plomba se pune doar in momentul in care maseaua este curatat perfect. Daca imi poti spune din ce oras esti poate te ajut cu mai mult.Bafta:*

| sMihaela1997 explică (pentru Pufffx):

Cica a curatat-o dar tot cariata e... oricum sunt la prima sedinta dar nu inteleg de ce ma doare daca a curatat-o. Si in + ma doare si maseaua de langa, oare o fi de la respectiva? Si ce nu inteleg e durerea la ureche. Mersi oricum!

| Pufffx a răspuns (pentru sMihaela1997):

Pentru ca 1. ori te-a tras curentu
2.ori ai o infectie