| Bianca777 a întrebat:

De 2 zile ma doare urechea foarte tare si o simt infundata. Medicul de familie a zis ca am ceara si trebuie scoasa asa ca mama mi-a luat ceva de la farmacie, picaturi, pentru scoaterea dopului dar nu a iesit absolut nimic. Durerea am observat-o brusc, in prima zi nu ma durea asa rau, dar dupa durerea a crescut si acum e si infundata. Ce sa fac? Ce poate fi? Poate fi otita? Precizez ca nu am febra sau alta simptome, sunt putin racita si weekend ul trecut am fost la bai. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceara din urechi nu te doare!
Daca te dor urechile, atunci ai o problema mare acolo, probabil o imflamatie /infectie.
Daca te doare la apasare cu degetul in gropita de sub ureche, atunci e semn de otita. Netratata urgent, poti sa ramai surda pe viata!

Mergi URGENT la medic ORL sa te consulte si sat te tratezi corespunzator.

| croissant a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi de urgență la un specialist ORL. Nu este de joaca cu otita. Se poate ajunge la hipoacuzie sau surdomuditate. Ai grija de tine!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca medicul te-a vazut si ti-a zis ca-i dop de ceara, ce sens are sa fii pe froum sa ne intrebi pe noi?
Este clar ca dopul este inca acolo, de aceea nu a iesit nimic.
inistati cu picaturile alea si daca nu functioenaza ca-i prea intarit dopul, folositi ulei caldut sau apa calda, pusa cu seringa in ureche.
Daca ti-ai fii curat regulat urechile, nu ajungeai aici.
Poate pe viitor, vei acorda mai multa atentie igienei personale si nu vei mai merge la medic pentru atat lucru.

| Bianca777 explică (pentru Violleta2022):

Imi pare rau sa va spun dar gresiti, in intrebarea anterioara am mentionat ca ma spal zilnic in urechi, nu aveti cum sa imi spuneti ca nu am grija de igiena mea personala daca nu stiti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bianca777):

Daca te spalai zilnic in urechi, crede-ma ca nu se ajungea sa faci dop.
Ori nu stii cum sa-ti speli corect urechile.

| Bianca777 explică (pentru Violleta2022):

Nu era niciun dop ci otita. Stiu sa imi spal urechile, dar doctorul meu de familie se pare ca nu stie sa puna un diagnostic. Am fost la urgente si mi-a spus ca am otita externa.

| ibaal a răspuns:

Mergi la ORL sa te vada un doctor!

| unvecin a răspuns:

"weekend ul trecut am fost la bai" - presupun că ți-a rămas apă în ureche și de acolo se trage. Am pățit și eu, durea ca și cum m-ar înțepa un ac acolo. Am mers la farmacie, am spus că mă doare rău o ureche și mi-a dat „Soluție auriculară cu cloramfenicol și fluocinolon". Vreo 3 lei parcă. Am pus picături în ureche și efectul a fost imediat. Încă păstrez soluția, am mai folosit recent când a vrut să înceapă să mă doară... și a trecut super.

Bine, cel mai sigur e să mergi la medic. Dar eu așa am făcut... și a funcționat.

| Lucian2473 a răspuns:

Nu iese dopul din ureche cu nu stiu ce picaturi. Trebuie sa faci spalaturi in ureche, eventual sa ti le curete un ORL-ist.

| dyermaker a răspuns:

Recomandarea mea e sa mergi azi, adica urgent, la un ORL-ist. E posibil sa fie ce spui tu, dar urechea se poate superinfecta foarte usor si dai in otita. ORL-istul stie sa scoata dopurile de ceara si iti poate spune daca ai nevoie de tratament. Asa ca imbraca-te si mergi acum la ORL, diseara deja te vei simti perfect.