| mariaa12314 a întrebat:

Buna TPU! De aproximativ 3 zile ma confrunt cu o raceala puternica, febra 41, tuse, durere de cap, durere in gat si cel mai rau greata. Ideea sta in felul urmator, ieri am mancat un iaurt pe care binenteles l-am dat afara, mai apoi o ciorba de perisoare, normal ca am vomitat-o si pe aceea.
Pofta de mancare am, iar acum sincer ma simt mai bine, chiar daca inca am febra si ameteli. Timp de 2 zile nu am simtit gustul mancarii dar acum incep sa sa o simt iar. Am luat antibiotice si multe pastile, imi este frica ca acum ma simt mai bine dar mai tarziu o sa ma simt la fel de rau pentru ca am mai patit asta. Acum as vrea sa ma duc sa mananc iar ciorba dar nu stiu cum va reactiona stomacul meu. Tin sa mentionez ca am tusit un lichid alb iar putin mai tarziu am tusit sange + am avut momente cand nu ma puteam misca din pat de rau. Acum doar ma doare tare in gat, tusesc foarte rau, iar siropul de tuse nu ma ajuta. Mentionez iar ca mama mi-a facut si frectie cu un gel mentolat iar dupa m-a infofolit, am avut si comprese reci cu otet si fara, mai pe scurt am facut absolut tot ce era posibil. Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca faceai febra 42, nu mai puteai scrie aici. Mergi la medic. Nu te vindeci cu sfaturile noastre de pe TPU.

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la spital ca frectia la infectia pe care o ai tu, nu ajuta, dimporiva...sa nu ajungi mult prea tarziu in spital, ca nu mai poti fi tratata.

| Violleta2022 a răspuns:

Febra foarte mare, tuse si voma cu sange, inseamna plamani afectati grav, penumonie sau boala TBC.
Urgent la spital!

| All2exxtra a răspuns:

Mergi la doctor. La febra 41, probabil ca organismul are o infectie destul de puternica. S-ar putea ca tratamentele aplicate dupa ureche sa nu atinga problema.