| Borsko a întrebat:

de cateva luni imi cresc colturile la unghiile de la picioare foarte urat si ma dor extrem de tare cand ating ceva cu degetele (degetele mari).

Acum, de seara am zis ca hai sa ma mai uit la colturile alea, am scos 2 de la degetul drept si am observat ca din degetul stang iesise sange, destul de mult! Nu mi-am dat seama cand a sangerat decat acum cand am vazut, de asemenea era un gol marisor spre stanga unghiei. De cateva saptamani iese si puroi din unele parti si nu stiu ce sa fac ma chinui de o gramada de timp sa rezolv cu colturile astea! Si mai mult mi se pune pe suflet cand ma lovesc din greseala si ma opresc 5 minute din orice faceam sa ma vait de durerea aia ingrozitoare. Mai am si alte lucruri pe cap si daca nu rezolv repede macar chestia asta cu colturile nu stiu ce o sa ma fac.

De asemenea, de la ce credeti ca a putut sa sangereze acolo la deget, langa unghie? Si credeti ca ar putea fi si alt motiv pentru care ma pot durea degetele asa de tare cand le ating macar, in afara de colturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JulyStorm a răspuns:

Ai colturile incarcate... Am si eu problema asta, dar am invatat din copilarie cum sa fac in asa fel incat sa nu ma chinuie prea tare.
In momentul asta, ar trebui sa mergi al medic. Daca ai infectie acolo, nu e deloc bine.
Dupa ce se rezolva asta, invata sa le tai in asa fel incat sa nu se mai incarneze foarte tare. Te va durea o zi, dar apoi nu vei imi avea nici o problema macar doua-trei saptamani.

2 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Incearca sa iti tai unghiile de la un capat la altul, altfel capetele vor creste in carne si se infecteaza. Daca iese puroi, e clar ca acolo este o infectie care netratata, poate duce la o operatie! De fiecare data cand ti le tai, dezinfecteaza bine locul. Sunt saloane bune de pedichiura, cred ca exista chiar saloane specializate in taierea colturilor incarnate. Fa-ti o programare regulata si apoi nu te mai chinui tu!

| asasaasa a răspuns:

Du te la doctor! merita