| Panteraa a întrebat:

Am taiat eu o unghie incarnata ca ma durea si am ajuns da fac infectie, puroi. Am pus aloe vera si am tinut bandajat si acum pare ca e spre trecut dupa aspect, dar in schimb ma doare foarte tare daca ating. Aseara am facut si febra, si ma gandesc ca tot de la asta pentru ca eu nu fac febra de obicei. E posibil sa mai am putina unghie in carne, dar e separata de restul unghiei si e foarte adanc in carne, dar nu sunt sigura, mi s-a parut doar mie ceva cand curatam si asta ma gandesc ca e motivul pentru care ma doare. Ce pot sa fac sa imi mai treaca durerea? Am zis ca merg la doctor luni, dar ma gandesc ca poate imi trece si asa intrucat nu se mai vede asa rau la deget la aspect, doar cat ma doare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna ziua, draga! happy Sfatul meu este sa mergi la un medic si asta cat mai repede, caci nu e de gluma. Sper ca te-am ajutat! Multa sanatate iti doresc, o zi frumoasa si un weekend minunat! te imbratisez cu drag si te pup! big hug kiss

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai facut febra, inseamna ca est deja infectata rana!
Mergi urgent la spital sa o curete, sa nu faci septicemie si sa ramai fara degetul de la picior sau cine stie, chiar mai rau.
Situatia este grava si urgenta.
Daca nu te duci acum, pana luni se poate umfla tot piciorul, se inroseste si posibil se cangreneaza, infectia uricand...

| Panteraa explică (pentru Violleta2022):

Da de ce acum degetul are aspect de vindecat? Ma doare doar daca ating mai tare, cu febra nu stiu ce e.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Panteraa):

Febra, este primul semn ca este o infectie in corp!

| Cinga33 a răspuns (pentru Violleta2022):

Fără virgulă între subiect și predicat(fie el verbal sau nominal)!

| Ax3LdeV a răspuns:

Ce se intampla cand faci febra? R Sistemul imunitar isi creste temperatura pentru a "lucra" mai bine. Ar fi bine sa mergi.

| serban57 a răspuns:

Mergi la spital. Nu e de joaca cu asa ceva. Am avut si eu asa ceva si l-am lăsat asa. Am avut 4 operatii la degetul ala pana sa se vindece.