| Floreenofficial a întrebat:

La degetul mare de la piciorul stang imi curge din el, mi se fac rmaro soseta si uneori cand vreau sa scot soseta observ ca e lipita de deget.Am avut o unghie mare de tot pe care am taiat-o si a ramas o bucatica, iar sub aceasta bucatica de unghie, am o alta unghie care cred ca e cea buna pentru ca dupa cum am zis pe cea rea am taiat-o.Problema e ca imi curge de cateva luni din partile laterale ale unghiei pe soseta ceva o substanta maro si am maro si sub unghie.Ce ziceti sa ma duc la medic? daca zice sa mi-o scoata sa stau? Mi-e frica sa nu ma doara tare daca mi-o scoate! Am putin peste 20 de ani si nu vreau sa raman fara deget.Cand merg nu ma doare, dar daca ating degetul in partea de sus am vazut ca ma doare.Voi ce ati face in locul meu, ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Este o unghie incarnata. Incearca sa tai coltul care inca impinge in carne.

Daca nu iti trece, mergi la doctor. Daca nu reusesti sa tai coltul respectiv, va incepe sa se agraveze si sa te doara din ce in ce mai tare. Operatia nu doare si dureaza maxim 10 minute. Iar dupa ce termini cu ea vei fi fericit ca ai scapat de unghia respectiva.

| DIA23092 a răspuns:

Incearca sa atingi degetul sa vezi daca te doare. Daca te doare atunci ai unghia incarnat ca mine....si poti sa o rezolvi fara sa o tai. exista anumiti doctori care folosesc o agrafa ce ridica unghia si asa e mai bine pentru ca daca iti taie unghia sunt sa se sa creasca iar incarnata. Daca nu te doare deloc atunci ar trebui sa consulti un medic.nu iti face griji.o sa fie totul foarte bine! Multa sanatate!