| Useeeer124124 a întrebat:

Va rog frumos sa cititi pentru ca sunt disperata crying De cateva saptamani ma durea coltul unghiei de la degetul mare la piciorul stang. Nu stiam ce e, dar chiar acum m-am informat pentru ca durerea este mare si am aflat ca am o unghie incarnata [ cred ca am scris bine] Nu este infectata, NU are puroi, nimic. Dar ma doare foarte rau sad Vreau sa imi spuneti tot : daca trebuie sa fac o operatie avand in vedere ca NU este infectata si NU am puroi. Am 13 ani. Mi-este foarte frica sad Am inceput sa plang mai devreme cand am auzit ca se poate face chiar mai rau de la chestia asta crying Va rog mult sad Dau FUNDA. Sper sa imi raspunda cei care au mai patita asta sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie ca un chirurg sa-ti scoata coltul unghiei incarnat, inainte sa se infecteze. Nu este tocmai o operatie, este o interventie foarte minora, care dureaza doua minute, se face in cabinet in policlinica, cu foarte putina anestezie locala (ca sa nu simti absolut nimic)

| Zendayya a răspuns:

Intai taie acel colt si apoi scoate bucata de unghie din piele. Si eu tot asa am facut, si s-ar putea sa fie putn greu sa tai coltul dar oricum dupa ce il scoti nu o sa te mai doara. Multa lume are asa, nu trebuie sa te impacientezi pentru csa nu se agraveaza asa de repede. Doar daca incepe sa te si manance atunci ar trebui sa te ingrijorezi.
Sper ca te-am ajutat happy

| stapanullumii a răspuns:

Orice ai face, nu taia coltul, crede-ma... nu il taia, nu vrei sa faci asta ideal ar fi sa te duci la un medic sa iti scoata unghia la suprafata, daca o tai sigur, sigur va ramane o parte micuta acolo, se va infecta si... vei face o operatie de te doare in draci(am patit-o)
daca nu o tai si te duci la un medic, el iti va face o anestezie probabil si iti va taia putin pielea si o va scoate la lumina. oricum orice ai face nu o taia
si dupa operatie nu iti mai taia unghiile din scurt din cauza asta e.

| Empathizer a răspuns:

Funda la Brigaela!

| pnker a răspuns:

Incearca sa tai coltul si nu vei mai avea probleme

| Useeeer124124 explică (pentru pnker):

Cum sa-l tai eu? Ma doar ingrozitor, pentru ca este sub piele. E ca si cum mi-as taia carneaa :-s crying

| ilovei a răspuns:

Mai bine du-te la medic. nu este o operatie f grava si grea. nu te doare tarewinking. iti scoate unghia aia, si te panseaza putin. am o prietena care a patit-o de 3 ori sad. mai bine mergi la medic!

| Useeeer124124 explică (pentru ilovei):

A zis mama ca o sa mergem la doctor...dar mi-e frica crying Ce fel de operatie este? Ma coase? sad

| Useeeer124124 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Astept vizita la doctor :-s Vreau sa va spun ca aseara, am incercat sa vad cat de " adanc " este coltul acela in piele si am observat ca nu este inca " intrat " acolo pentru i-am scos putin varful [ foarte, foarte putin ]. Credeti ca se poate rezolva daca tai eu coltul? :-s

| sweetgirl68 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat dar la unghia de la mana eu am asteptat pana mi-a crescut unghia si a iesit coltul din carne nu credeam ca e asa de grav! consulta un medic si scapa de indoieli!

| Alicamai a răspuns:

De bisturiu nu scapi uite ce am patit eu si ce mi-a facut :
am fost la chirurg Dr Falca Vasile din Ploiesti un expert in asa ceva. M'am asezat pe masa de operatie mi-a facut 3 injectii cu Xilina anestezic degetul nu il mai simteam a luat ca un fel de garou si a pus sa opreasca sangele dupa care a luat bisturiul si a inceput sa taie atunci vei simti cum iti arde locul respectiv mie mi-a taiat un sfert de unghie cea cu coltul respectiv dupa scoate garoul acela te panseaza daca sangerezi prea mult vei reveni a 2 a zi la pansat mentionand ca DUREREA este suportabila dupa ce trece anestezicul asa ca Multa Bafta! ( te va durea in prima zi cand ai fost operat durerea fiind suportabila iar 4 5 zile nu ai voie sa calci in pcicior il vei tine ridicat deasupra inimii in pat pui niste perne )Succes

| alissiasweet a răspuns:

Taie coltul unghiei, acolo unde te doare si gata se rezolva problema.o sa te doara cand il tai da apoi dupa cateva ore iti trece.mie astfel de lucruri mi se intampla mereu

| AntoniaDamn a răspuns:

E unghie in carne si de asta scapi cel mai usor prin operatie stiu nici mie nu mi-a placut ideea crede-ma nu simti nimic. si de scos e destul de greu sau macar incearca un cosmeticianbatting eyelashes

| mali7 a răspuns:

Si eu am avut. de 2 ori chiar. si "m-am operat ". iti face anestezie..nu simti absolut nimic. mie mi-a taiat toata unghia..si mi-a bagat niste fire thinking deoarece era a 2-a ora deja..si chiar nu mai vroiam sa mi se intample. e nasol..mai ales vara.Dar poate la tine nu este nevoie. Nu'ti fie frica.:*

| Rokystar a răspuns:

Am patit si eu asta si eram foarte speriata mai ales ca si citisem pe net niste porcarii, pana am dat de niste "instructiuni" ca sa zic asa.
Mi-am inmuiat unghia in apa calda si dupa mi-amextras coltul. Vreau sa precizez ca am facut asta singura si degetul era foarte inflamat si aveam si infectie. Am indurat durerea, dar dupa am reusit sa imi scot coltul.
Sper ca ti-a fost de folos si ai grija de tine