| Ionutz021305 a întrebat:

De ceva timp am o problema, aproape de fiecare data cand ma ridic de jos sau ma aplec inima inceapa sa bata foarte repede si am dificultati de respiratie, cateodata am si batai neregulate ale inimii, tot timpul ma gandesc ca patesc ceva, niciodata nu am avut probleme cu inima. Am 18 ani, ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atacuri de panica induse de ipohondrie.
Adica iti induci singur aceste atacuri fiindca te crezi bolnav.
Apuca-te de sport si practica-l intens la varsta asta, pulsul creste si este normal sa creasca cand ne miscam, cand facem ceva efort, fie el cat de mic, ca doar esti o persoana vie!

| Freya1 a răspuns:

Si iubitul meu are problema asta uneori.Asa ca ne-am hotarat sa mergem la un cardiolog curând cum te sfătuiesc si pe tine sa faci.
El a avut atacuri de panica si mi-a spus că nu sunt acelaș manifestări, ca acum e diferit si într-adevăr cu ceva timp în urmă i s-a spus ca are suflu la inima.
Nu vreau sa te speii, sau sa iti induc in cap frica. Poate starea ta sa fie si din cauza atacurilor de panica, sau daca nu e, sa se agraveze din cauza lor.Asa ca, mai bine te-ai mentine calm pana primesti un rezultat de la medic.