| Bella999 a întrebat:

Salut,TPU! Am o intrebare, si o ingrijorare in acelasi timp. Miercuri trebuie sa fac colonoscopie si enteroscopie cu anestezie. Problema mea e urmatoarea: am hipertensiune arteriala, despre care i-am spus medicului. dar acum cativa ani am facut un ecg unde mi-a iesit ca am aritmie, sau batai neregulate ale inimii. Nu am fost la cardiologie de ani de zile, si singurul tratament care il am ii cu metoprolol de 25 de 2 ori pe zi. Chestia asta nu i-am spus medicului, pentru ca nu era un diagnostic sigur si pentru ca analizele respective le-am facut pentru locul de munca. Si mi-e frica sa nu patesc ceva la anestezie. din cate stiu nu ai voie anestezie daca ai probleme cu inima. Bunicul meu a decedat din cauza asta. De multe ori simt ca am palpitatii, sau am dureri in zona inimii, sau ma doare pieptul/ spatele. daca ma puteti ajuta cu un sfat, v-as fi recunoscatoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Și eu ma confrunt cu o dilema și cred ca cel mai ok e sa întrebi și tu medicul cardiolog.
Eu sufăr de tahicardie și urmează sa nasc, si habar nu am cum și ce e mai bine (cu anestezii cezariana, fără, am voie calmante etc) dar pentru asta medicul m-a trimis la cardiolog pentru alte controale, investigații și evident păreri.Asa ca probabil și tu ar trebui sa faci la fel.Sau măcar sa întrebi medicul ce urmează sa îți facă procedura dacă știe el ceva.

Legat de hipertensiune nu sunt experta, dar din cate știu nu trebuie sa faci chestii ce îți urca tensiunea.Anestezia și calmantul cred ca scade.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Spune-i medicului anestezist înainte despre medicamentele luate și problemele tale însă anestezia este parțială, nedureroasă și toată procedura durează jumate de oră. După primirea anesteziei, vei ameți puțin, apoi te vei simți perfect. Eu aveam o tensiune așa de mică și niște dureri de cap, iar după ce am primit anestezia și s-a terminat procedura le-am zis medicilor de ce m-ați trezit așa de repede fiindcă în toată viața mea nu am dormit așa de bine! Toți au râs și am mai stat puțin acolo pe pat însă nu am mai putut dormi... Nu am mai avut nici o durere și m-am simțit super după procedură! Eliberează corect colonul și restul fii fără grijă; te vei simți divin! Dozele pentru astfel de proceduri sunt mici, nu sunt riscante și sunt de nouă generație! Numai bine!

| LucyiFer a răspuns:

Medicul anestezist, nu te evaluează complet înainte de a băga în tine o anestezie? Eu una așa o văd etic și ok. Deci orice frică ai avea legată tu de familia ta și trecut, lasă trecutul în trecut și încrede-te în medicul anestezist. Dacă el pe baza analizelor decide că nu poți face, nu o faci, dar dacă tot pe baza analizelor el decide că o poți face, recomand să o faci. E logic.
Ce e pe timpuri, oricum era pe timpuri și ce e la trecut nu e valabil că fix așa se va întâmpla și la prezent. Doar dacă de așa ceva ți-a fost dat să mori, atunci oricât te-ai zbate, de aia mori.

Vorbește deci cu medicul tău anestezist de un set de analize, spune-i toate problemele tale adiacente de sănătate apoi mergi pe încrederea acordată lui, nu nouă aici, nici chiar pe un trecut care pe atunci, medical vorbind era șubred. happy
Dacă însă nu a decis medicul dinainte asta și îi soliciți tu treburile astea, poate ar fi cazul să schimbi spitalul/unitatea medicală și chiar medicul anestezist. Adică eu așa o văd a fi o anestezie profi. happy Culegi toate datele despre pacient apoi decizi viața și drumul lui.
Succes și sănătate!