Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
De ceva timp cand imi petrec timpul pe scaun la un birou am dureri in interiorul pulpei care sta pe marginea scaunului. Simt ceva asemanator cu niste amorteli sau furnicaturi care isi revin daca ma ridic in picioare. Am un scaun mai vechi iar acolo s-a cam dus buretele moale si a ramas o parte mai tare. Sa fie din cauza scaunului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Furnicaturile apar din cauza intreruperii fluxului sangvin cauzat de presiunea aplicata de scaun asupra corpului tau.

Schimba scaunul, pozitia si va fi ok.

| tibyramos a răspuns:

Salut! Da, se poate datora și scaunului având în vedere că este o suprafață tare și datorită greutății corpului are loc o compresie nervoasă care duce la acele furnicături. În mod normal el nu constituie un motiv de îngrijorare dacă nu apar des și în alte contexte (de ex. pur și simplu dacă stai întins în pat fără să se exercite o presiune prea mare). De preferat este să înlocuiești scaunul sau să-ți pui o perniță, și din când în când să te ridici în picioare și să-ți masezi puțin gambele și coapsele.

| bogdan050 a răspuns (pentru tibyramos):

Nu apar decat pe scaunul asta.

| tibyramos a răspuns (pentru bogdan050):

Ok, atunci poți ține cont de sfaturile de mai sus.