| mgtow a întrebat:

In ultima vreme am amorteli/furnicaturi la maini si picioare cand sunt activ, servici, etc. Dimineata cand ma trezesc simt furnicaturi pe tot corpul sau membre si picioare, variaza. Dimineata cand ies sa merg prin oras simt ca imi pierd echilibrul uneori, nu cad jos sau dezorientare doar merg putin intr-o directie diferita in diagonala si imi revin. Ochii par lacrimati dar nu imi curg lacrimile. Am intrebat un medic daca e diabet faza asta cu furnicaturile si a zis ca nu are treaba, a zis sa consum fructe la greu si daca evit dulcele mai bine. Posibil diabet sau ce poate sa fie? Am tras tare cu dulciurile ultima oara mi s-a zis sa o las moale pentru ca am nivelul de zahar ridicat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie amortelile si furnicaturile imi spun ca s-ar putea sa ai probleme de circulatie. Faptul ca te simti uneori ametit este un alt semn ca poate fi vorba de faptul ca sangele nu ajunge sa irige bine organele. Din punctul meu de vedere, ar trebui sa mergi la cardiolog sa-ti depisteze ce ai, nu la un simplu medic. Si asta repede. Poate sa aiba dreptate si ala, cu zaharul... Daca faci exces se afecteaza circulatia sangelui. Pana si fructele au un dulce ridicat, dar oricum sunt mai ok ca dulciurile. Ia o pauza de la ele, cum ti s-a si zis, si du-te si pe la un cardiolog, dupa parerea mea...

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Furnicăturile si amețelile indica probleme de circulație a sângelui, de obicei cauzate de nivelul de colesterol. Iar colesterolul nu are neapărat legătură cu greutatea corporala, cum cred multi si chiar nici cu consumul de grasimi nu e in strânsă legătură.
Bineînțeles ca asta nu exclude alte probleme, e doar un mic simptom, un set complet de analize ar fi mai de ajutor.

| mgtow explică (pentru regis):

O sa imi faca investigatii medicul de familie

| Yuoia a răspuns:

Fructele alea consuma-le proaspete, nu dupa distilare.

| mgtow explică (pentru Yuoia):

laughing asa cum vin se halesc

| gogu220 a răspuns:

Mănâncă în fiecare dimineaţă câte o banană, conţine magneziu, dar fă şi nişte băi cu ape termale pentru circulaţie, eu toată vasa sunt la Valea Stelii.

| sunmetal11 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si cere o trimitere la neurologie! dar s-ar putea sa ai si un deficit de magneziu.sanatate