| alexx69 a întrebat:

In urma cu ceva vreme am fost diagnosticat cu sindromul colonului iritabil.Am facut o cura cu ColonHelp, toate bune si frumoase pana acum, cand consistenta scaunului s a modoficat mult fata de cum era.Am scaun tare si moale in acelasi timp, adica iese partea tare inchisa la culoare spre negru si apoi cea moale mai deschisa la culoare, spre galben... dureri nu am, dar de multe ori simt nevoia sa ma duc la toaleta iar cand ajung, nimic, alarma falsa.As putea avea cancer la colon? baiat, 19 ani, fumator, 180cm...mentionez ca am dat jos cateva kg in ultima vreme, de la 104 la 96, dar in decurs de cateva luni bune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| 0vidius a răspuns:

Culuarea neagra apare in consumul de fier sau din cauza unei hemoragii la nivelele superioare ale tractului digestiv (faci un test hemocult ca sa fii sigur) daca hemocultul e + atunci faci o endoscopie gastrica, duodenala sau vei face o endoscopie completa a tractului digestiv(inhgiti o camera video de marimea unei bomboane care iti va fotografia toate portiunile aparatului digestiv) sau s-ar putea sa faci o colonoscopie doctorul este cel care decide investigatiile.PS cura cu Colon help a fost prescrisa de un medic sau ai luat-o de capul tau; colonl iritabil a fost diagnosticat in urma unor teste/investigatii sau dupa cateva intrebari doctorul a presupus ca asta ai si cu cat timp in urma ai fost diagnosticat.

| AndreeaAnd a răspuns:

Parerea mea este ca nu ai cancer, dar nu ti-ar strica un control la un medic specializat. Mult succes, sper sa nu ai cancer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfat. Programeaza-te telefonic si du-te la Secom:
http://www.secom.ro/contact-0
Macar or sa te trimita sa faci analizele de care ai nevoie daca nu urmezi tratament la ei sau ceva.
Au cea mai stralucita doctorita.

| IzaB a răspuns:

Asta nu se intreaba pe TPU. Iti dai seama ca nimeni nu e specializat pe aici. Du-te la doctor.