| Swoleen a întrebat:

de ceva timp exact de cand am ajuns in Franta la munca am observat dimineata mi se umfla pleoapele de jos, ma mananca nasul ochii si uneori urechile si stranutam foarte des. Acum nu mai stranut foarte rar, buzele imi sunt uscate si umflate putin. Am observat ca numai cand ies afara mi se umfla ochii si am mancarimi la nas...Ce as putea lua de la farmacie? Cel mai bun raspuns are funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu ce ti-ar vinde fara reteta. Incearca sa ceri Loratadinum (poate avea zeci de denumiti comerciale)

| francut a răspuns:

Se pare ca ai alergie la ceva. Pana nu te vede un alergolog, nu poti sti ce te ajuta. Si, in Franta, poti lua ceva de la farmacie fara reteta?

| Swoleen explică (pentru francut):

Vine cineva din România aici și o sa cumpere de acolo dar nu știu ce

| francut a răspuns (pentru Swoleen):

Judecand dupa cele spuse, cred ca faci alergie la polenul (e perioada florilor) unei plante ce nu este in Romania. Aici nu aveai aceste probleme (inteleg eu). Vezi dar care e planta, daca nu poti face un test alergologic.
Oricum, sa spuna la farmacie conditiile in care ai probleme, si ce fel de probleme. Ar fi indicat chiar sa treaca pe la medicul de familie si sa ceara un sfat, poate si reteta.
Sanatate multa!

| ElSueno a răspuns:

Suna a ceva alergie. Intreaba la farmacie de niste pastile pentru alergie.