| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

Bună TPU, presupun că aş avea o alergie de primăvara, stranut mă mănâncă nasul ochii, am mai păţit şi anul precedent dar nu îmi dau seama de la ce. Si asta numai când ies afara şi in apropierea mea este o padure şi cred ca asta e cauza. Aş cumpara ceva de la farmacie dar nu ştiu ce, plus ca nu sunt in ţară şi e mai dificil. Un răspuns de la cei care au mai păţit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alergie la polen!
Este o planta sau poate mai multe, care infloresc acum in primavara si iti produc alergie.
Ia Claritine sau Zartec ori Tefal, cate 1 tableta mica in fiecare zi si trece ca prin farmec

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt in ţară şi nu ştiu dacă găsesc aceste medicamente aici... Şi nici nu prea aş vrea să iau după ureche dar nici la medic nu pot merge că e cam dificil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

In orice farmacie intrii, intrebi de medicamente de alergie si ei stiu ce sa-ti dea. Pentru alergie nu trebuie sa mergi la medic!
Nici eu nu sunt in tara si brad-urile astea se gasesc peste tot in lume!

| ElenaMunteanu222 a răspuns:

Buna! Eu ma confrunt cu o rinita alergica de patru ani de zile si ma tem ca nu i-am gasit remediu. Am facut tratamente de toate tipurile, inclusv injectabil si nu m-a ajutat. Pentru ochi poti lua Claritine ca sa iti amelioreze simptomele, dar mi s-a spus ca aceste alergii "trec exact asa cum apar", adica sunt imprevizibile. Nu stiu cat de ajutor ti-am putut fi, poti incerca la prima ocazie sa consulti un medic specialist. Eu am facut-o si nu m-a ajutat pentru ca teoretic nu sunt alergica la ceva anume, ci e o sensibilitate. Multa sanatate iti doresc!

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru ElenaMunteanu222):

Stiu că am mai păţit dar nu am băgat de seamă dar acum au aparut probleme cu atacurile de panică şi incep să bag in seamă toate schimbările.

| ElenaMunteanu222 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Mmm, nu stiu daca atacurile de panica au legatura cu alergia, cred ca pentru ele alta e cauza si trebuie tu sa "sapi adanc in tine" ca sa iti dai seama de ce le cauzeaza. Nu sunt expert in domeniu, dar vorbesc din experienta cel putin.