| Alexandruuu88 a întrebat:

De ceva vreme cand imi vine sa fac scaun ma doare foarte tare burta, am fost la gastro*si mi-a zis sa bag fibra, legume, fructe in alimentație.Dar tot degeaba...Am încercat tinctura de soc (credeam ca e de la constipatie )Dar a fost mai rau, ma trezeam pe la 5 cu o diaree dureroasa, nu mai stii ca sa fac/incerc.Sa fie intestin iritabil? E foarte suparatoare durerea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Trebuie neaparat sa faci o colonoscopie pentru a vedea exact care este cauza, te duci la medicul de familie sa i ti dea bilet de trimitere pentru colonoscopie, si numai asa poti afla ce ai, nu mai amîna vizita la medic, ce varsta ai si de cît timp ai aceste dureri?

| Alexandruuu88 explică (pentru CristiDinBucuresti):

18 ani..de multa vreme, s au si oprit dar au reapărut

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi, sanatate multă.

| CuriousStuff a răspuns:

Diagnosticul de intestin iritabil se pune dupa ce faci toate investigatiile si se dovedeste ca nu ai nici-o alta boala. Cum a zis Cristi, trebuie sa mergi inapoi la medic, sa spui ca ai urmat acea dieta si tot degeaba si sa-ti faca mai multe investigatii pentru a vedea ce diagnostic ai de fapt.