| There a întrebat:

Buna TPU.De ceva vreme, mai exact de cand bunica a facut cancer de colon am o frica de aceasta boala( sa mentionez ca am o varsta destul de mica, 13 ani). Mereu imi vine in minte: daca o sa fac si eu,si ma rog sa nu se intample asa. Am niste stari mai "rele" uneori,de exemplu: cand ma ridic de pe scaun,ametesc,am atacuri de panica, uneori am greata, simt ca ma arde ficatul, ma doare capul si cam atat. Am avut lipsa de calciu destul de mare, dar credeti ca acestea pot fi simptome de cancer? Imi este foarte frica.Nu vreau sa fac cancer.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Incearca sa ai o alimentatie sanatoasa, iar in cazul in care apar tulburari ale tranzitului intestinal (diaree sau constipatie persistenta sau alternante, scadere ponderala, dureri abdominale) mergi la medic.
Cei ce au o dieta bogata in fructe, legume si cereale integrale, prezinta risc mai mic de aparitie a cancerului. Exista in natura numeroase varietati de fructe, legume si cereale pe care le puteti consuma. Este foarte usor sa alegeti din aceasta varietate si sa va formati un stil alimentar sanatos. Expertii in nutritie spun ca ar trebui sa consumam cel putin 5 fructe si legume pe zi – acesta este minimul recomandat. http://www.i-medic.ro/diete/alimente-pentru-prevenirea-aparitiei-cancerului

| Elvina a răspuns:

Nu cred ca ai cancer. Poate ai astfel de stari din cauza alimentatiei, a stresului. Mergi la medicul de familie si te vei lamuri. Bafta!

| NbhdDaughter a răspuns:

Nu,in niciun caz. Acestea sunt mai degraba simptome de animie, care este ceva foarte usor.happy Stai linistit(a).winking

| Killer200 a răspuns:

Iti recomand sa te duci la un control ca sa scapi de girji ^_^
Succes happy

| RebbeSKhon a răspuns:

Pffff...poi...tre sa ai grija de corpul tau, si cand vei fi mare sa nu fumezi, sau sa beiwinking mentinete sanatoasa, si o sa vezi ca nu o sa faci cancer happy

| RebbeSKhon a răspuns:

Off am incercat sa raspund da TPU nu ma lasa sa-l public din cauza ca exista nu stiu ce chestii de consultul medical etc straight face scuze