| Ioana95mariamagdalena a întrebat:

De ceva vreme ( o luna ) imi cade foarte mult par, mai ales la spalare. Parul meu era deja rar. Care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi bine sa ceri sfatul medicului.
Poate ai urmat un tratament antibiotic? Poate folosesti prea mult placa de par? produse cosmetice?
Incearca sa folosesti trucuri naturale. ulei de masline/de ricin/gaz in care ai macerat usuroi pasta.
Spala capul cu ceai din frunze de nuc/pelin/urzica.
O zi buna sa aihappy

| PeFuga a răspuns:

Gandeste-te la schimbarile din ultima vreme: ai inceput sa iei un tratament medicamentos nou (inclusiv anticonceptionale)?, esti stresata mai mult ca inainte? ai schimbat samponul/balsamul/fixativul etc? ai renuntat sa mai mananci unele alimente?
E posibil ca una din situatiile de mai sus sa fie raspunsul. In functie de care este acesta cauta o solutie: fie elimini sursa stresului, fie ceri medicului schimbarea tratamentului, fie revii la produsele pe care le foloseai inainte sau mergi la medic pentru o parere avizata. Poti incerca, de asemenea, cu un samponspecial anti-cadere de la farmacie. Sunt mai costisitoare decat cele de la supermarket, dar sunt mai bune!

| Deliiiia a răspuns:

In primul rand, iti recomand un consult la medicul dermatolog.

In al doilea rand, incearca sa gasesti posibilele cauze(folosirea unor produse de par, alergii, alte probleme cutanate...etc.)

Ca o informatie suplimentara, problemele legate de par semnifica in limbaj metafizic pierderea contactului cu mediul inconjurator si cu eul interior.

Răspuns utilizator avertizat