| Diana1d a întrebat:

De ieri am inceput o dieta care zicea ca trebuie sa beau 2l de apa pe zi! Eu nu sunt obisnuita sa beau atat chiar daca ar trebui si am incercat ieri sa beau cat mai multa, nu stiu daca am baut exact 2l dar aproximativ.Si m-am trezit dimineata cu o durere destul de puternica la rinichi acum ma doare mai putin dar tot ma doare, oare sa fie de la apa aia prea multa decat am eu organismul obisnuit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| patrisia09 a răspuns:

Poti sa continui sa bei cate 2 l de apa in fiecare zi deoarece le face mai bine ronichilor si da te-a durut deoarece nu erau obisnuiti cu atat de multa apa.
De preferabil sa bei ceai pana ii obisnuiesti.
Nu ai auzit in reclame ca trebuie sa bei cel putin 2 l de apa pe zi?
Nu poate sa iti faca rau.

2 răspunsuri:
| DjLayla a răspuns:

Da se poate si o prietena de-a mea a tinut o dieta tot asa si a durut-o rinichi a 2 zi. Sper ca te-am ajutat. Funda?big grin

| DoarEuLeo a răspuns:

2 litri reprezinta cantitatea de apa recomandata pentru consumul zilnic. Este important insa tipul de apa care se consuma. Calitatea apei depinde de redizuu fix care nu se refera la impuritati, ci la nivelul de saruri minerale. Cele mai bune sunt apele slab mineralizate intrucat pot fi consumate nelimitat. Una din apele slab mineralizate este Calipso, apa naturala de izvor de mare adancime. Apele puternic mineralizate trebuie consumate doar la recomandarea medicului, ele pot provoca probleme renale si biliare. O apa slab mineralizata trebuie sa aiba un reziduu fix mai mic de 500 mg/litru