| Chachi913 a întrebat:

happy de ieri, ma doare burtica si jos in spate si capul, ciclul trebuie sa imi vina luna asta pe 23. sunt in perioada premenstruala? help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Da,esti in perioada premenstruala sau mai putin probabil te-ai racit jos

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

| HaHaGirl a răspuns:

Da esti si va mai dura chestia asta pana iti vine.dar partea buna e ca atunci cand va veni nu vei mai avea crampele alea abdominale asa de dureroase... good luck ahh si ca sa scapi de durere incearca sa te relaxezi citeste o revista tv nu stiu ceva ce te relaxeaza si scapi de durere:*