| Shnitzy1324 a întrebat:

De ieri seara aveam mincarimi la genunchi, si ma tot scarpinam astazi mi-au aparut o iritatie rosie, are aspect de urzicatura, la piciorul sting sunt situate mai multe. Ce este? Si cum as putea scapa de ele? Inafara de a consulta medicul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poti aplica un unguent antiinflamator si poti lua un medicament antihistaminergic (gasesti multe produse din aceste clase in farmacii). Ar fi bine sa mergi totusi la medic, o astfel eruptie aparuta din senin poate ascunde o afectiune. http://www.i-medic.ro/boli/urticaria

| Shnitzy1324 explică (pentru doctoressa):

Ele sunt nu prea de marimi mari, cam vreo 5 pe un genunchi si pe altul mai putine, ce ar trebui sa fac? Am 14 ani.