| cristianmihai123 a întrebat:

Buna TPU
De la 11 ani, a inceput sa ma doara burta foarte tare, si ma durea de obicei.Am inceput sa ma obisnuiesc cu aceasta durere.Acum am 12 ani, si de cateva zile ma doare partea dreapta(toata partea) si burta, dar ambele ma dor la fel de groaznic. Durerea persista si nu se opreste doar uneori, dar nu mai mult de o ora - doua
Ideea e ca mi-am mai facut o data parintii sa ma duca la spital, si acum ei nu ma mai cred...Va rog frumos ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de apendicita acuta si te sfatuiesc sa iei un parinte de mana si sa fugiti la spital, pentru un consult chirurgical, pentru ca, de se sparge, faci septicemie si mori.

8 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna, dragul meu! happy Sfatul meu este sa mergi cat mai repede la un medic, pentru ca poate fi vorba despre apendicita, care este foarte periculoasa; poti si muri de la ea. Asa ca incearca sa-ti convingi parintii sa te duca la un medic chirurg.Roaga-te lui Dumnezeu sa poti sa faci asta, iti promit ca ma voi ruga si eu pentru tine! Te pup cu drag si iti doresc, din suflet, multa, multa sanatate si o zi cat mai frumoasa si o saptamana plin de reusite! kiss Pa, pa!

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Sunt doua variante : ori ai o problema cu ficatul ori cu vezica biliara. Cum tu spui ca ai aceasta durere de la 11 ani exclud ficatul pentru ca asta ar fi insemnat sa ai hepatita sau ciroza.
Deci mai ramane vezica biliara care se inflameaza din cauza meselor abundente si bogate in alimente grase. Incearca sa eviti astfel de mese si vezi daca mai ai dureri.
In caz ca nu se intampla nimic iar durerile nu te lasa vorbeste cu parintii tai si spune-le sa iti faca niste analize pentru ca atunci e posibil sa ai altceva. happy

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

Ori e posibil sa fie un început de apendicita, ori e pe aproape prima menstruație, daca nu ți-a venit, recomand sa vizitezi un ginecolog

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru Stanciu_Agnes_Daniela_1994):

Ar fi primul baiat din istorie cu menstruatie

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Jur că n-am văzut că e băiat laughing, îmi pare rău

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

In afara de dureri, ai greata, vărsături, diaree, amețeli?

| forgetmynutella a răspuns:

Salut!

Sincer, răspunsul meu poate fi luat în batjocura (probabil). Dacă durerea persista și radiografia sau controlul pe care ți l.ai făcut a ieșit cu rezultate negative, atunci ai șanse sa fie o problema psihologica. Încerca să îți repeți în minte "Sunt perfect sănătos" de mai multe ori și vei vedea rezultate. Dacă încă se somatizeaza du.te cât de repede la spital.

Succes!