| Andrusk2 a întrebat:

De luni, ma doare super tare in gât. Prima oară, ma luase cu febra musculara, de la sport, apoi am avut dureri de cap. Si de ieri, ma doare rau in gât. Iau pastile, dar vad ca nu ameliorează cu nimic. Este grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Te doare gen muschiul, sau in interior - ca la o raceala? Ce ai facut mai exact la sport, de ai facut febra musculara? ce ai facut in ceea ce priveste gatul, ma refer

| Andrusk2 explică (pentru Mayar):

Pai la sport, profa ne-a pus sa facem 4 ture de teren, pentru o probă de rezistență, si eu, bineînțeles, fiind neantrenata, mi s-a facut rau, iar cand am ajuns acasă, aveam stări de somnolență, adormeam. Si de ieri, ma doare tare in gât, e simptom nu stiu cum să iti zic. cand ai o scamă in gât. Si doare foarte tare. Nici sa dorm nu pot. Am luat acum cateva minute un Stresul, la fel. Nu stiu ce sa ma mai fac!

| Andrusk2 explică (pentru Andrusk2):

Strepsils*

| Mayar a răspuns (pentru Andrusk2):

Hmm... nu stiu cat o sa ajute, dar incearca sa faci gargara cu apa cu sare - gen 2 lingurite la o cana, sau cu o lingurita de bicarbonat de sodiu la o cana cu apa si cand dormi, fa in asa fel incat sa fie mai groasa perna la ceafa, decat la cap, ca sa stai pe orizontala cu gatul si cu capul. In rest, chiar is curioasa daca iti trece cu gargara. incearca de 3 ori pe zi si sa faci gargara cat mai mult timp sa simti ca ajunge apa aceea pe zona de disconfort

6 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Si eu am avut o asemenea raceala sau gripa. Am supt toate pastilele de pe lume si nimic. In final mi-a trecut fand gargara cu apa si sare. Dizolva o jumatate lingurita sare intr-un pahar cu apa calduta si fa cu ea gargara.

| Andrusk2 explică (pentru christall):

Pai si trece?

| christall a răspuns (pentru Andrusk2):

Mie mi-a trecut. Incearca si sa-mi spui.