| Motisor a întrebat:

de mai bine de 3 ani ma mananca pielea ingrozitor dupa ce fac dus, nu imi apare nimic pe piele cum ar fi bubite sau pete rosii. Am incercat sa ameriolez situatia incetand sa mai folosesc buretele iar cand folosesc prosopul ma sterg prin tamponare. Daca fac baie la mare sau piscina nu am nici o treaba nu am mancarimi, doar in timpul dusului. Mancarimea dureaza in jur de 30 de min dupa dus. Daca stiti cum pot scapa de ea va rog sa ma ajutati. Vreau sa precizez ca am schimbat multe sapunuri si acelasi efect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e cu apa. Am și eu aceeași problemă, au adăugat ceva la apă (ca să o curețe și mai bine, bănuiesc). Nu ești singură, foarte mulți au mâncărimi din cauza asta, persoane care mai înainte nu aveau nimic. Folosește o cremă sau o loțiune de corp pentru piele sensibilă după ce faci duș. Pe mine m-a ajutat și aloe vera, i-am tăiat frunza și mi-am masat în piele gelul ce curgea afară din ea. Nu oricare cremă te va ajuta, mai bine ceri mostre și le încerci, și după ce le-ai testat, cumperi crema care îți ameliorează mâncărimea.

| Motisor explică (pentru anonim_4396):

Am sa incerc cu niste creme dupa cum ai spus, si imi aduc aminte ca inainte sa ne dea apa primarul din sat prin conducte aveam apa de la fantana si cu acea nu aveam probleme, acum ca stau la oras este aceiasi problema probabil din cauza apei. Eu nu beau alcol, cafea, sucuri doar ocazional o data pe an as spune, chimicale nu prea au de unde sa vina deoarece mananc mancare preparata cu legume de la tara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Motisor):

Atunci îneamnă că ești mai sensibilă la chimicale, la apa cu clor etc., organismul tău nu e obișnuit cu astea. Dacă nu-ți găsești crema potrivită, mergi la un dermatolog happy

| PeFuga a răspuns (pentru Motisor):

Poti incerca sa folosesti un gel de dus hidratant, din acela cremos (dove, nivea) in loc de sapun. Sapunul are acest dar de a deshidrata pielea... Iar dupa dus foloseste o crema hidratanta sau un lapte de corp hidratant. E posibil ca problema ta sa fie de la substantele cu care este tratata apa. Am patit si eu intr-o perioada in camin. Ba mai mult, aveam probleme si cu parul din cauza apei...

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema cand eram adolescenta. La mine se datora pielii uscate. Asa ca am redus temperatura apei (era mai rau daca apa era prea calda) si am folosit sapun mai rar (adica la dusul de dimineata pe tot corpul, iar la dusul de seara doar in partile esentiale). Dupa dus ma ungeam cu un lapte hidratant (Dove am folosit eu).

| Oana92 a răspuns:

Ai fost la un dermatolog? Ai facut analiza apei?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Incearca sa faci dus in alta parte sa vezi ce se intampla.
Cu apa rece cum este?
Trebuie sa contactezi un alergolog bun.
Stiu pe cineva care a scapat de o alergie grava cu ajutorul homeopatiei, dar nu este o regula deoarece homeopatia nu functioneaza la toti in special la organismele intoxicate cu medicamente si chimicale de toate felurile,nu ai voie picant,cafea,ciocolata, alcool etc.