| CinevaAnonimă a întrebat:

Bună, TPU! De multe ori, în special dacă mă supăr sau mă enervez, mi se face poftă foarte tare de chestii acre (lămâie, suc de citrice, etc). Din ce cauză poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| numA a răspuns:

Poate e un fel de ancoră emoțională. Gen ai fost supărată/enervată în copilărie și te-ai refugiat sa mănânci/bei chestii acre.

| JicaContra a răspuns:

Lal, pe asta nu am mai auzit-o, e tare big grin

| Evaluator a răspuns:

Nu stiu, dar acum mi-ai facut si mie pofta laughing

| Celcestietot a răspuns:

Din cauza anxietatii, as crede eu.

| Sophieka a răspuns:

Buna

La fel cum spune numA. Este o ancora emotionala.
Si eu din nefericire posedam acest refugiu insa era pentru dulce, foarte mult zahar. Imi amintesc cum atunci cand ma suparam pe mama, cand gresea ca si adult & parinte fata de mine, scotea dintr-un loc ascuns un dulce, care sa ma stimuleze sa redevin "vesela" si sa o iert.
Cu greu, nu de mult timp, am reusit sa ies rup acest mod. Inca ma mai refugiez asupra mancarii, dar am incheiat cu zaharul.

| seth2016 a răspuns:

Poate e o incercare de a regla dopamina si serotonina.

| seth2016 a răspuns (pentru Sophieka):

Cu alimentele dulci e o alta poveste. Se consuma pentru a mentine sau creste stima de sine.

| CinevaAnonimă explică (pentru Celcestietot):

Nu cred că am anxietate.

| Celcestietot a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ok, sa fie ca tine happy