| DanyXhell a întrebat:

Buna TPU.De vreo 3 4 ani mama mea se simte rau. O doare burta, stomacul, ovarele si mai multe.Cand mananca se tot tine de burta parca o inteapa ceva dar in momentul ala parca o trage cineva de mate, o mai doare si bazinul. A mers pe la multi doctori dar nu i-au gasit nimic, doar o data i s-a zis ca are tenie.Imi puteti da niste sfaturi sau sa imi spuneti ce ar putea avea. Mie mie foarte frica ca ar putea avea cancer Doamne Fereste... Ajutati-ma va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Nu bun! Cel mai rau ar fi ocluzie (intestin "strangulat") sau infectie care se generalizeaza. Pt tenie sunt pastile. La cancer, cand intra in faza avansata apar sangerari. Pt paraziti, colita ii recomand, pe rand, biter romanesc si propolis glicolic. Pt infectiile la rinichi si colite e bina si argila ( mai cremoasa cand e in apa, nu nisipoasa). Si biterul suedez e bun la toate problemele intestinului. Daca persista dupa astea, poate fi o strangulare a intestinului (nu chiar blocare, ocluzie). Pt tenie cred ca a luat deja pastile. Dupa astea poate sa ia un colon cleanser, sau biotics sa se mai refaca flora. Pt paraziti un medic militar recomanda 50 picaturi propolis pe zi, 7 zile. Cel glicolic cred ca ar merge si 40, pentru ca e mai vascos. Biterurile sunt bune si la cancer, preventiv. Sunt colite urate, caz in care VSH iese mai mare decat normal. Daca zici ca medicii nu i-au gasit nimic, banuiesc ca a facut macar o clisma baritata ( intestinele nu se vad la radiografie decat cu subst contrast).

| Tequilla_3721 a răspuns:

Vader stii ca te-am mai ajutat cu raspunsul la o intrebare!
Nu te lua dupa toate parerile si cncluziile luate de toti.
Uite, chiar daca nu iti voi scrie mult[ nu conteaza cantitatea ci CALITATEA] te voi informa.
Stii ca am in familie pe cineva doctor.
Probabil este o durere normala, in niciun caz cancerul!
Nu te impancienta pentru ca mama ta va fi sanatoasawinking
Medicii nu fac nimic pana nu dai mita/cadouri etc.
Insa eu iti zic fara sa imi dai nimicwinking.
Pune-i un regim, fara grasimi.
Sa manance o data pe saptamana carne, oua.in rest regim.[daca nu poate, da-i multe CEAIURI (musetel si tei)]
E posibil daca aveti animale in casa, sa fi inghitit vreun fir de par[se ajunge la operatie] daca nu, e probabil hepatita (Doamne fereste!) dar nu cred.
FI OPTIMIST si roaga-te pentru ea.
In concluzie, multe ceaiuri si macar sa incerce sa nu manance gras.
Pupici sper ca te-am ajutat!
fundita?:-x te rog frumos kiss

| kareina a răspuns:

Parerea mea:posibil sa aiba probleme cu constipatia si intestinele pentru ca sunt pline dau dureri groaznice sau poate se baloneaza usor si balonarea da dureri.Sa fie atenta la ceea ce mananca, sa urmareasca ce. i face cel mai rau sa.si noteze undeva si daca descopera in felul asta sa se fereasca de alimentele care. i dau dureri.Sa se fereasca si de constipatie.Sa bea ceaiuri laxative sa. i curete mai bine intestinele, sa bea si ceai de musetel si de galbenele, sunt dezinfectante f bune.Sa incerce asa o perioada. Iar ovarele s.ar putea sa nu o doara ci sa dea reflex de la intestine daca sunt mereu incarcate.Sanatate multa si sa auzim de bine!

| UfA a răspuns:

Imi este mila de tine, dar nu stiu cu ce pot sa te ajut! Incearca sa-i spui mamei tale sa bea diverse ceaiuri din ierburi, sa evite mincarea prea iute, sarata sau dulce, sa tina o dieta ce consta din fructe lactate, cereale, etc. Poate sa fie probleme legate de stomac ce raspindesc durerea in organele vecine! Incearca si apoi mai scrii daca ceva. sad Curaj! happy

| Dany_viola_1992 a răspuns:

S-ar putea sa aiba cancer dar nu cred asta este cam imposibil Mama ta trebuie sa tina o dieta adica fara mancaruri iuti sau bauturi acidulate sau daca fumeaza sa nu mai fumeze ar trebui sa bea ceaiuri de diferite ierburi Imi pare rau pentru mama tasad si de tine sad ca esti cam speriata.