| bbbhdjddndjdn a întrebat:

Buna TPU
Deci am 14 ani si am fumat o săptămână asa la misto prin curtea şcolii. După o săptămână nu am mai ieşit pe afara si nu am mai fumat.Au trecut cam 5-6 luni de când nu am mai pus gura pe o ţigară si parca imi vine iar sa fumez....Nu ştiu de ce.Nu prea vreau si nu neaparat din cauza varstei. Nu vreau pentru ca arunc banii degeaba si mai imi pun si sanatatea in pericol.Dar când vad pe cineva ca fumeaza vreau si eu...Mai ales ca prietena mea cea mai buna fumeaza si ies cu ea in fiecare zi.Ce sa fac? Daca as fuma o tigara pe saptamana m.ar afecta asa de rau? Doar sa scap de pofta asta..Nusj cum sa o numesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca vei fuma o tigara cu timpul vei fuma 2 apoi 3 si asa mai departe. Mai bine cand vezi pe cineva ca fumeaza si ti-e pofta si tie atunci ia cate o guma de mestecat in gura si incearca sa nu te mai gandesti la tigari, te vei obisnui cu timpul si vei uita de tigari!

| minrest a răspuns:

Pofta asta e dependenta de nicotina si pe masura ce fumezi devine mai puternica. Nu se poate face nimic ''la misto'', tot ce faci are consecinte.

| RorySan a răspuns:

Cel mai bine e sa te retii este pentru binele tau.
Dar tu faci ce vrei cu viata ta.
Si eu am o prietena foarte buna care fumeaza am incercat sa-i zic sa nu mai fumeze si acum regreta nu am ce sa-i fa.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Este normal sa ai pofta de tigari, deoarece tigarile contin nicotina, gudron care dau dependenta. Pe langa asta, sunt foarte periculoase. Este foarte greu sa te lasi de fumat, dar la mintea ta, poti sa-ti pui in minte si sa realizezi o gramada de lucruri. Tot ce trebuie sa faci e sa iti canalizezi energia in scopuri bune pentru tine.

| Agenta000 a răspuns:

Nu te-ar afecta asa rau, dar ar trebui sa treci pe tigari electronice sau pe cele subtiri. Cele subtiri sunt mai ieftine si dauneaza mai putin!