| fgsdfgdfgdsfgfd a întrebat:

Deci cand ma ridic brusc in picioare daca stau intr-un loc pe jos (pe covor) ametesc si am citit un documentar in care scrie ca as avea Hipotensiune. Imi dati va rog cateva ate despre aceasta boala va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Poate fi si de la anemie, de la lipsa de calciu, de la o cadere de glicemie iar acum, in perioada asta poate fi si de la caldura, nu doar de la hipotensiune. Iar tensiunea mica(adica hipotensiunea) nu e neaparat o boala, poate fi o chestie de moment, datorita deshidratarii de exemplu. Mergi la medicul de familie pentru ca el te va trimite sa iti faci mai multe investigatii si in functie de rezultatul lor te va trimite la un specialist. Sanatate!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti citi si datele, le gasesti in mai multe locuri pe internet.
Nu mai astepta si du-te la medicul de familie, acesta te va trimite la un medic cardiolog si, daca chiar ai aceasta afectiune, vei primi un tratament adecvat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este vorba de Hipotensiunea ortostatica - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti fi anemica sau te alimentezi prost, nu manaci fructe si legume, laptele e si el foarte bun, sau nu te.ai odihnit cum trebuie, nu trebuie sa te gandesti ca ai ceva grav, sunt lucruri normale, poate fi si de la soare.