| anonim_4396 a întrebat:

Deseori, cand stau chiar si 10 minute in picioare, sau chiar si cand stau intr-un loc ma doare spatele. Cand ma intind, e mai bine. Dar de exemplu la scoala, trebuie sa rezist. Simt ca si cum mi s-ar rupe. Ce sa fac? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SweetChild1 a răspuns:

Așa mi se întâmplă și mie. Uneori nu mai rezist când stau în picioare sau chiar în bancă la școală. M-am dus la doctor și am făcut o radiografie, m-a consultat și am aflat că am scolioză. Adică coloana este în formă de S întors. Nu este chiar strâmbă, dar mă doare rău. Nu cred că e atât de grav. Mie nu mi se vede coloana strâmbă, dar sunt puțin adusă de spate. Mi-a dat tratament să merg la kineto terapie, la masaj și la încăo chestie cu ventuze. După tratament nu mă mai durea atât de tare spatele, dar iar a început și trebuie să merg din nou. Mergi la doctor și îți va spune tot ce este nevoie, nu aștepta până se agravează, că vei purta un corset special pentru îndreptarea spatelui și e foarte nasol că se vede. Și mie mi-a recomandat un corset, dar nu e chiar obligatoriu plus că nu vreau să port, deoarece a purtat o colegă din clasa mea și nu era chiar ușor. Dacă te-am ajutat aștept funda și sper să nu ai nimic grav.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai MARI probleme cu coloana sau cel putin cu salele. Mergi urgent la medic. Altfel, cu virsta, va fi si mai rau. Stiu ce spun, tata sufera de asa ceva.

| TheAvenger00 a răspuns:

Ai incercat sa stai drept? Problema aceasta este din cauza ca stai cocosat chiar daca nu iti dai tu seama! Am si eu aceasta problema...cand imi indrept spatele imi trece happy