| andreea1baratiu a întrebat:

Buna TPU, este adevărat că parul sensibil si moale se unge mai repede? Fiindca oamenii pe care îi cunosc (în parțial fete) si au zis că ele nu au probleme cu parul gras, au parul mai rezistibil si mai tare (adica pe înteles se simte ca sârma, dar în sensul bun) si din aceasta cauza nu se unge rapid si nu au par gras. Mai ales că eu am incercat toate încercările si solutiile ca sa nu mai am parul gras si sensibil. În caz ca firul de par e sensibil si subțire, parul are mai mari șanse sa se ungă, să cadă sau sa apară mătreața.
Exista vreo solutie, un sampon, ulei sau alt tratament care îți face firul de par automat mai tare si nu se unge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Exista vreo solutie, un sampon, ulei sau alt tratament care îți face firul de par automat mai tare si nu se unge? "

doar sampoane dedicate care se gasesc in farmacii, contra parului gras, recomand ca samponul folosit sa fie mai ales recomandat de un medic dermatolog in urma consultului, nu de alta dar in caz contrat ai sa ajungi sa schimbi des sampoanele chiar si pe cele 'tratament', iar in cazul tau sa nu dea rezultate!

| andreea1baratiu explică (pentru Simpatic):

Parintii mei nu vor sa ma duca la un dermatolog. De fiecare data cand pomenesc de un dermatolog imi spun ca nu o sa ma ajute si o sa imi zica ca acum e varsta la care se intampla asta sau ca de ce nu ascult de ce zic ei.

| Dragobeta a răspuns:

Nu conteaza grosimea parului. Ci faptul ca deja ai tenul gras, implicit parul. Si asta se trateaza cu regim alimentar. Mai bine fa un control la ficat decat sa mergi degeaba la dermatolog.

| wedidedi a răspuns:

In general parul mai subtire si mai fin se ingrasa mult mai repede decat parul mai gros, motiv pentru care trebuie spalat mai des (la 2, maxim 3 zile). Am incercat sa il spal si la interval mai mare de timp, pe principiul ca spalatul excesiv ar cauza hiperproductie de sebum, insa pentru mine tactica nu a functionat. Din punctul meu de vedere, intervalul dintre spalari trebuie adaptat fiecarei tipologii de par. Am experimentat cu multe tipuri de sampoane, rezultatele cele mai bune le-am obtinut de la cele pentru volum (preferatul meu este cel de la Londa). Pentru mine problema cu matreata se rezolva prin alternarea periodica a sampoanelor. Uleiul pentru par e foarte bun, insa ti-l recomand numai in cazul in care ai varfurile uscate, si sa te dai strict pe varfuri. Intre spalari, daca simti nevoia, poti folosi sampon uscat (mie cel de la Batiste mi se pare cel mai bun). De asemenea, eu m-am obisnuit sa dorm cu parul impletit, mi se pare ca ajuta mult cu volumul (doar daca iti place sa porti parul ondulat, bineinteles).

| andreea1baratiu explică (pentru wedidedi):

1. Am folosit sampon pentru control sebum, insa nu a funcționat mare lucru.
2. Ma dădeam cu ulei de par doar fiindca am auzit ca cel de rozmarin sau de argan este bun pentru parul deteliorat, si aici ma refer la tot. Par gras, cadere, fire despicate si uscate, matreata, insa nu m-a ajutat nici el cu nimic. Poate fiindca nu stiam cum sa il folosesc.
3. Cand ma dadeam cu samponul uscat (am avut si eu de la Balea) nu ma prea ajuta din moment ce parul meu arata uns pe toata suprafata capului.
4. Eu chiar daca am parul subtire si fin este des in acelasi timp, si de asta ziceam ca samponul pentru volum inseamnă ca mi l-ar face mai des decat este, dar mersi pentru sfat :]