| Mihaela6172 a întrebat:

Bună tuturor, am avut anul trecut infecție urinara cu klebsiella, nu știu de unde am luat-o nici medicul nu mi-a spus de la ce se face, am repetat urocultura, a ieșit negativ ca mi-a trecut. După am fost la ginecologie și am făcut pachetul de BTS ca a zis ca trebuie făcut ca să merg cu el la urologie, a ieșit negativ toate și la acesta ca nu am boli sexuale. Am mers la urologie cu toate analizele, înainte am fost și la medicul de familie cu analiza de urocultura și de la ginecologie de anul trecut când am fost la o doctor dat pentru infecție urinara agumentin și eubiotc forte 10 zile. Am luat deși agumentinul este cam tare, a văzut doctor de familie ca scrie pe analiza ca este sensibil augumentin și tot mi l-a dar înapoi sa îl iau 10 zile dar fără nici un probiotic de protejare a stomacului, mi-a recomandat farmacista să îl iau cu hepiflor ca după fac candidoza dacă nu iau cu probiotic, augmentinul l-am luat doar 5 zile, ca acum 1 săptămână am fost la urolog, cu analiza de am repetat iar urocultura și i-am dus-o și acum a ieșit că am bacteria proteus și a dat sa iau sumetrolim 10 zile din ce scria pe rețeta. A zis și farmacista mie la 12h iau câte 2 pastile, dar cum ar trebui sa le iau pe stomacul gol sau întâi hepiflorul? Am întrebat-o și a zis ca să iau antibioticul înainte și peste 1 jumătate de ora hepiflorul ca așa dereglează iar flora, dar eu am mai luat antibioticul și pe stomacul gol... mi-e să nu-mi roada stomacul, aaa doctorul m-a luat cu analizele de la ginecologie ca de ce am fost ca am doar 22 ani, pff. Am avut probleme cu chisturi i-am zis și atât. Consider ca indiferent de vârstă mergi și la ginecologie dacă este nevoie, acum sa termin tratamentul sa repet urocultura și sa vad. Dacă iau la ora respectiva cu câteva minute mai înainte are ceva? Mai își face efectul? De ex: azi nu am apucat sa iau la 17:20 seara și am mai luat la 17:30 sau dimineața iau la 5 și ceva și hepiflorul la ora 6 după ce mănânc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Administrarea probioticelor este recomandată cu aproximativ 30 de minute înainte de masă pentru ca alimentele să crească pH-ul gastric, protejând bacteriile. Este foarte important să existe o diferență de câteva ore între momentul administrării probioticelor și cel al administrări antibioticelor.

util sa vizionezi si https://www.youtube.com/watch?v=xpC5PvdRxwo

| Mihaela6172 explică (pentru Simpatic):

L am urmărit, eu iau la 12h dimineața la ora 5 și la 6 iau probiotic, și seara la 17 antibioticul și la 18 probioticul hepiflor, oare și o face efectul?

| Simpatic a răspuns (pentru Mihaela6172):

Da,efectul si-l face probioticul! este foarte bun sa il iei!