| mary2mary a întrebat:

Bună, TPU! Eu am gastrită cronică, am făcut ecografie şi endoscopie. Eu trebuie să ţin regim alimentar timp de 2 luni. Vă întreb dacă am voie colivă. Şi ce fructe şi legume pot mânca. Mulţumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Poti manca putina coliva. Legumele permise sunt dovleceii, cartofii, morcovii, mazarea. Legumele pot fi servite fierte sau sub forma de piureuri, supe-creme sau sufleuri.
Sunt permise sucurile dulci, piureurile de fructe sau compotul. Nu sunt permise decat fructele dulci (deci, nu si citricele). http://www.i-medic.ro/boli/gastrita