| Garofita456 a întrebat:

Bună ziua! Am făcut o endoscopie și mi s-a găsit gastrita eritematoasa antrala, este cronica? Este grava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Acest tip de gastrita este localizat in antrum (antral), iar termenul de "eritematoasa" se refera la faptul ca mucoasa este inca intacta, dar prezinta o tenta de culoare rosie, neobisnuita, ceea ce sugereaza ca este iritata.

Daca este grav sau nu, depinde de viziunea fiecaruia in ceea ce priveste gravitatea lucrurilor.

In orice caz, in astfel de situatii, de obicei, medicul va recomanda analize suplimentare (de H.Pylori) si regim alimentar, pe langa tratament medicamentos.

Numai bine!

| Garofita456 explică (pentru Floridori):

Daca țin regim strict și iau tratamentul, pot sa ma vindec?

| Caro34 a răspuns (pentru Garofita456):

Daca ai gandi pozitiv pa langa strictetea tratamentului ai fi deja vindecata! Ai fi in aer curat, cu un ceai cald intr-un termos si intr-o plimbare din care te-ai simti ca in al noualea cer!winking

| Floridori a răspuns (pentru Garofita456):

In momentul in care o afectiune se cronicizeaza, devine permanenta, adica se poate tine sub control, se pot ameliora simptomele, dar nu se vindeca definitiv, facand posibila revenirea la starea initiala, atunci cand nu exista aceasta problema.
Din pacate, lumea amana vizita la medic atunci cand incep simptome, in faza acuta, cand exista posibilitatea de vindecare, iar decizia de a vedea medicul, uneori vine prea tarziu, atunci cand boala deja este cronica.

Medicul ar trebui sa te monitorizeze, sa se asigure ca nu exista o infectie cu H. Pylori, care ar putea conduce la o dezvoltare a ulcerului peptic in cazul tau si sa iti recomande tratament si regim alimentar, astfel incat sa se evite agravarea situatiei si sa se incerce sa se tina sub control gastrita actuala.
In general, regimul alimentar inseamna fara fumat, consum de alcool, cafea in exces, produse procesate/conservate industrial, afumaturi, sau orice aliment simti ca iti irita mucoasa gastrica mai mult, chiar daca este un aliment banal.Regimul poate varia usor de la om la om, in functie si de necesitatile nutritionale, de alte conditii medicale sau alergii/intolerante.In general, ar trebui sa te rezumi la mancare gatita, fara a face exces de prajeli, salate, lactate, fructe si legume proaspete.
Tratamentul va varia depinzand de confirmarea sau infirmarea H. Pylori, asa ca sfatul meu este sa nu mai amani si sa mergi la medic, astfel incat sa incepi tratamentul si regimul cat mai curand.

Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| IceRope a răspuns:

E grav. E grav faptul că medicul îți spune ce înseamnă, dar tu nu poți să înțelegi ce îți explică omul ăla. Așa e cu ăștia mai lenți.