| Mariushgv a întrebat:

Eu am o problema la inima mai precis un suflu. De vreo 2 luni tot ma înțeapă asa ocazionala tin sa precizez ca pana acum du ma înțeleagă am luat calciu și totul a fost bine. Na pana acum ma mai intepa mai luam un aspacardin in 5 sau 10 minute imi trecea dar azi am carat niște buturugi si cand am ajuns acasă a început deodată sa ma doara înăuntrul meu in zona inimii dar foarte tare am luat aspacardin dar degeaba acum daca fac o mișcare brusca ma doare daca merg repede ma doare daca fac ceva ma doare. Ce credeți ca este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

La cardiolog ai fost?
Aspacardinul, pe fond de efort... ma tem ca mai rau face. Durerea poate fi si de la efort dar si din alta cauza. De la efort, deja ai pulsul marit. Aspacardinul, mareste circulatia sangelui. Noi putem crede orice si sa credem gresit. Mergi la cardiolog, fa toate investigatiile oricat te-ar costa.

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Mergi la medicul de familie, explică-i problema și îți va da trimitere la specialist. Nu lua medicație după urechi sau după 2-3 articole citite pe net, nu așa se stabilește un diagnostic.

| InOrOut a răspuns:

Ai si tuse seaca? Problemele la plamani si inima se manifesta prin tuse seaca. Daca nu e tuse e de la intestine. Cica si problemele de la matze se simt in capul pieptului ca cica acolo e singurul nerv mare din zona, ceva de genu.

| Yuoia a răspuns (pentru InOrOut):

Cica... numai presupuneri gresite.
Stiu persoana care timp de 40 de ani a tot fost trimisa la control la plamani. Mai ales ca era femeie si in mintea unora femeile nu au probleme cu inima. Asta, pana cand a facut un infarct fatal. La autopsie s-a constatat ca era foarte bolnava cu inima, ca mai facuse cateva infarcte "mai mici" si ca neglijenta specialistilor a omorat-o. Asa ca, atunci cand e vorba de sanatate nu trebuie nici sa presupunem, nici sa neglijam.

| Ejejkekendkd a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un medic cardiolog sa îți facă un EKG. Oricum durerile toaratice pot sa fie de la stres. Sănătate!