| Madhu a întrebat:

Pentru cei cu suflu la inimă. M-am născut cu suflu cât vârful acului, foarte mic, la inimă. Atât știu momentan. Am fost pe la spitale si controale (la Târgul Mureș mai exact). Am avut o doctoriță în vârstă excelent de bună. Era vorba să merg încă o dată la control (cand eram mică) pentru a se vedea cum se va acoperi suflul, dar părinții nu au mai făcut-o din lipsa banilor și timpului.

Peste ani, mai exact la 12-13 ani aveam probleme la sport. Oboseam repede cand depuneam efort (atenție, nu era vorba de lipsă de miscare sau kg in plus). La 14-15 ani era vorba să se astupe suflul. Oboseala a dispărut la vârsta respectivă, dar de la 15-16 au început să apară dureri, inclusiv în prezent. Nu sunt dureri la un interval fix de zile sau ca timp. Apar brusc (stau liniștită in pat, la tv exemplu) si mă doare în zona inimii cand respir, ma înțeapă si cand tin respiratia e durere amestecată cu, ca si cum m-ar înțepa. Durerile tin câteva secunde, maxim 5. Dar am avut si de 1 min cand se repetau la câteva secunde.

Am facut un ekg parcă (era ceva un rezultat pe o foaie, gen ca la seisme, o linie roșie ce urca cobora). La chestia aia mi-au zis doctoritele că e foarte sănătoasă inima. Una dintre ele care lucrează la clinica aia sau ce era a zis că nu merita să merg mai departe pentru că e inima sănătoasă. Nu am mers, dar am luat niste multivitamine cu multiminerale parca, erau multe oricum, circa 2 saptamani la recomandarea unei alte mame care are fiica la fel si cica o doare pe fata din cauza lipsei unor minerale/vitamine etc. Problema este că nu pot lua alea mereu, ma îngrașă. Am urcat 3 kilograme din cauza lor si nu, nu sunt obeza sau grasă. Nu sunt nici slabanoaga, nici grasă. S-a depus grasimea mai mult pe picioare si putin burtica e mai mare.

Întrebarea este. Cine a mai trecut prin asa ceva? Ce ati facut în situația asta?

Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna

Eu am experimentat suflul sistolic de la varsta de 11 ani pana la 18 ani care in mod teoretic, la 90% din persoane, dispare aceasta problema.
Eu eram sportiva si practicam un sport de performanta la care eram cea mai buna iar in timpul verii cat a fost vacanta si nu s-a practicat, datorita unor impacturi mari de stres, am dezvoltat aceasta problema cardiaca care a fost exact cu aceste simptome mentionate de tine.
A trebuit sa renunt complet la sport si nu mai eram capabila nici sa urc niste trepte fiind terminata de oboseala si dezvoltam de asemenea dureri / intepaturi de scurta durata si nu puteam lua aer mereu.
Am mers si eu la un cardiolog si un alt medic pentru depistarea unor posibile alergii / probleme respiratorii dar ambii au spus ca sunt in regula.

Inainte de 18 ani, cu putin timp de a implinii varsta, toate simptomele s-au incheiat, si am revenit la "normalitate".

Nu stiu ce varsta ai acum, dar vei reusii sa treci si peste aceasta situatie.
Reflecteaza sa vezi daca nu cumva ceva emotional, o situatie, familie sau alte persoane ti-au declansat aceasta stare din cauza stresului.

Te astept sa imi scrii.

| Madhu explică (pentru Sophieka):

Am avut o viață normală de copil. Nu am fost stresată, am fost mult prea protejată si încă sunt. Momentan am 16 ani si jumătate. Durerile le avusem si inainte de 14 ani, dar au toane. Ba dispar pe o perioadă lunga, ba apar uneori si o dată pe săptămână. Mulțumesc frumos!

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Nu am trecut prin asa ceva, dar incerc sa te ajut prin a iti da un sfat, incearca mai multi medici, unul singur din cand in cand mai poate sa greseasca.

| Mmn a răspuns:

Da,poate sa dea semne inima din cauza lipsei de magneziu. Dar poti face un doppler ca sa fii mai linistita. Si daca nu arata nimic la inima si nu e din cauza magneziului, ar mai fi stomacul care cand ai probleme cu el da dureri care iradiaza la inima si provoaca intepaturi si nu te lasa sa respiri bine pana nu cedeaza durerea.

| Stoichy a răspuns:

Salut, stai linistita. Am avut si eu suflu sistonic cand eram mic, 1 din 3 copii au asa ceva fie mai putin fie mai mult si totul se vindeca de la sime daca ai dus o viata cat de cat sanatoasa. Daca era grav te opreau la spital, poti face o ecografie la un cardiolog dar poate nici nu trebuie. EKG ul ce l ai avut este un aparat destul de avansat, se conecteaza pe diferite parti ale corpului si arata exact daca inima functioneaza bine sau nu, deci nu ai probleme. Tot ce simti sunt rezultatele unei retele neuronale ciudate pe care ti ai creat o gandindu te la problema cu inima(mai pe scurt e totul o inchipuire psihica pe baza nervoasa, se rezolva gandindu te la altceva, uitand de prostia asta). Orice ai simti acolo crezi ca e de la inima dar nu e asa, intepaturile pot fi de la muschii intercostali, muschii de pe corp, contractii normale ale muschiilor, circulatia sangelui. Etc. Spre exemplu Daca te gandesti 2 ore ca te doare mana te va durea mana, e dovedit stintific. Totul e ok. Daca nu ai probleme cu tensiunea sau daca nu ai vreo boala la inima nu ai de ce sa te ingrijorezi(daca ai fi avut ai fi aflat de mult) in plus sa stii ca inima nu doare si nu inteapa. In urma unui infarct apar dureri mari, deci mari in piept sus, plus alte simptome cu lesin si nu are rost sa intram in detalii. Am trecut si eu prin prostiile astea cu inchipuirea, m-am lecuit. Ia vitamine dar nu in exces si fa sport, cardio. Sper ca te am ajutat, Multa Sanatate!

| Madhu explică (pentru Stoichy):

Problema este că nu mă gândesc ca ma doare ea, dar este în zona ei, poate mai sus un pic. Si dacă nu este la ea, de ce ar ajuta vitaminele? Scuze că par chiar proastă, dar nu le am cu unele chestii laughing în orice caz, eu am cerut o părere, nu mă sperie si nici nu mă speria atunci când nu puteam depune efort. Dacă durerile ar deveni mult prea dese, atunci poate aș merge la alte controale. Mulțumesc!