| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU!
Eu am piciorul imobilizat în atela gipsată din cauza unei întinderi de ligamente. Mâine merg la consult și ar trebui să mi-o și dea jos. Oare după ce o dă jos, voi avea voie să merg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca medicul constata ca esti 100% videcata vei putea relua usor mersul si cu piciorul care a fost in ghips, nu ai voie sa il fortezi trebuie sa ti cont de indicatiile medicului si sa faci intocmai, vad ca ai mai intrebat cum poti da jos atela ca ai dureri, si ai recunoscut ca nu ai asculat de medic si ai calcat pe picior, pe raul tau o faci daca nu asculti de doctori, vrei iar sa stai in ghips? Poate vei putea peste cateva saptamîni o luna sa mergi cît de cit bine, rcuperarea după ce i ti va da jos gipsul constă in masaje kinetoterapie, sunt de durata sedintele si costisitoare, dar fara ele recuperarea poate dura tot anul viitor.

| carminalaura18 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Hm, eu nu am întrebat cum îmi pot da jos atela, ci am întrebat dacă ar trebui să o dau eu jos sau dacă cei de la spital trebuie să se ocupe de asta. A fost o întrebare cu scop informativ, nu eram sigură cum se procedează. Iar în legătură cu indicațiile medicului, nu am spus că nu le am respectat, doar că e inevitabil din moment ce n ai mai mers niciodată în cârje, atunci când începi să mergi, să te dezechilibrezi și să se mai întâmple neintenționat să calci pe picior. Nu am călcat cu putere, nu ți imagina că am dat ture în toată casă cu el. Problema cea mai mare este că eu încă sunt la liceu și urmează perioada tezelor, iar faptul că nu voi putea merge, mă împiedică să merg, mai ales că am și bacul anul acesta.